Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 08.01.2019

Wystawa "Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939"

Jak patrzyli na świat i co widzieli na ulicach Warszawy ówcześni fotoreporterzy? Jak dziś czytamy te zdjęciowe dokumenty Niepodległej Polski?  Wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939” można oglądać do 24 lutego w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Gościem audycji była Anna Brzezińska - współkuratorka wystawy.

Na wystawa prezentuje ponad 300 zdjęć fotoreporterów agencji "Światowid", która była częścią wydawnictwa "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". Anna Brzezińska powiadała o początkach fotografii reportażowej w Polsce. - W latach 30-tych ubiegłego wieku fotografowie wreszcie mieli dostęp do aparatów małoobrazkowych typu Leica, co pozwoliło im zupełnie zmienić styl pracy, mogli szybko poruszać się po mieście, podchodzić do fotografowanych. To umożliwiło im uprawianie fotoreportażu, w miejsce dotychczas robionych zdjęć pozowanych czy statycznych ujęć architektury. Zaczynają fotografować ruch, sport, ludzi na ulicy, coś co nazywamy dzisiaj "street photography" czyli fotografią uliczną, a bywa także określane jako "fotografia szczera", niepozowana –.

Wystawa układa się w opowieść o przedwojennej Warszawie, często widzianej w nieznanych szerzej kontekstach. – Można powiedzieć, że jest to esej fotograficzny o stolicy, pokazany poprzez mieszkańców i aspekty życia miasta. Jest to nie tylko ta piękna Warszawa, o której mówi się zwykle przywołując dwudziestolecie międzywojenne, ale są też niepiękne sytuacje i sceny z miasta borykającego się z problemami, bezrobociem czy bezdomnością. Fantastyczne jest to, że fotografowie nie omijali takich tematów – podkreślała Anna Brzezińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Audycję przygotowała Iga Niewiadomska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 08.01.2019

Godzina emisji: 22:06