Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 07.06.2020

Kobieta wyklęta. Zakłamana historia Emilii Malesy ps. Marcysia

- Już w więzieniu zauważyła, że trafiają tam kolejne ujawnione przez nią osoby. Rozpoczęła wtedy głodówkę, by walczyć o wolność swoich ludzi  - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Szymon Nowak. 5 czerwca 1949 roku popełniła samobójstwo Emilia Malesa "Marcysia". 
Posłuchaj
  • Zakłamana historia Emilii Malesy ps. Marcysia (Historyczne wydarzenie tygodnia)
Czytaj także

Emilia Malesa miała stopień kapitana Armii Krajowej, podczas niemieckiej okupacji była szefową działu Łączności Zagranicznej "Zagroda". Przygotowywała cichociemnych do życia w okupowanym kraju. Brała udział w Powstaniu Warszawskim, była odznaczona Krzyżem Virtutti Militari i Krzyżem Walecznych.  Po kapitulacji Powstania Warszawskiego nie zaprzestała konspiracji. - Przyszedł jednak moment, że zaczęła wątpić w sens dalszej walki, przestała wierzyć w możliwość odzyskania niepodległości przez Polskę. Jesienią 1945 roku wycofuje się z konspiracji za zgodą przełożonych. Ma zdać swoje kontakty, ale UB jest szybsze. W październiku 1945 roku zostaje aresztowana - tłumaczył Szymon Nowak. 

Rosalak.jpg
"Nie chcieli pozwolić na łamanie praw polskiego narodu". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

Zaczyna się najtragiczniejszy etap jej życia. - Przesłuchiwana, daje wiarę zapewnieniom, że ujawnieni przez nią konspiratorzy nie będą pociągnięci do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Waha się, nie jest pewna czy tak powinna postąpić. UB zagrywa jednak pokerową kartą, konfrontując ją z byłym przełożonym. Na jego rozkaz ujawnia nazwiska i pseudonimy - powiedział historyk. 

Zwolniona z więzienia żyła z piętnem zdrady. Komuniści uznali, że nie jest już im do niczego potrzebna. "Marcysia" urządzała protesty, głodówki przed bramą więzienia i przed gmachem UB, pisała do ministrów, do zagranicznych placówek dyplomatycznych, a nawet do Bolesława Bieruta, ale jej zabiegi o uwolnienie współtowarzyszy na nic się nie zdały. Odrzucona przez wszystkich, targnęła się na swoje życie.    

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Szymon Nowak, historyk
Data emisji: 7.06.2020
Godzina emisji: 07.06

PR24