Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 25.10.2020

"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem

W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o działalności niepodległościowej i losach dwóch braci, dwóch Żołnierzach Wyklętych, Edwardzie i Leonie Taraszkiewiczach, którzy operowali przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny. Gościem Tadeusza Płużańskiego był Grzegorz Makus, historyk i znawca tematyki Żołnierzy Wyklętych z tego właśnie obszaru.
Posłuchaj
  • Grzegorz Makus o działalności niepodległościowej i walce z Sowietami braci Taraszkiewiczów ("Historyczne wydarzenie tygodnia")
Czytaj także

Punktem wyjścia rozmowy było zajęcie przez oddział Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb Włodawy, co nastąpiło 22 października 1946 roku. Grzegorz Makus przyznał, że działania członków zgrupowania były niezwykle dynamiczne i spektakularne.

orlik1.jpg
Marian Bernaciak ps. Orlik. Polskę stawiał ponad życie

- "Jastrząb" dzięki temu zyskał sporą sławę i przeciwko niemu zostały skierowane dość duże siły, których zadaniem było spacyfikowanie przedstawicieli podziemia niepodległościowego. Powodem uderzenia na Włodawę była chęć uwolnienia aresztowanych w dużej akcji żołnierzy z powiatu włodawskiego. W akcji oswobodzono 80 osób, zajęto przy okazji Komendę Powiatową Milicji oraz rozbito Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego - przypomniał Grzegorz Makus.  

Posłuchaj
22:37 PR24_MPLS 2020_10_25-07-06-11.mp3 Grzegorz Makus o działalności niepodległościowej i walce z Sowietami braci Taraszkiewiczów ("Historyczne wydarzenie tygodnia")

W rozmowie z historykiem nie zabrakło także omówienia działalności drugiego z braci – Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego", o którym mówił również w jednej z poprzednich audycji Marcin Krzysztofik, prezes IPN Lublin.

pawelczak 2 kopia 1200.jpg
Płk Marian Pawełczak: po 8 maja 1945 roku dalej byliśmy w twardej walce

"Wiąże się to często z nieznajomością faktów"

Żołnierze Wyklęci są dla wielu Polaków bohaterami walki o wolność kraju, symbolem niezłomności. Jednak są też tacy, którzy uważają ich za przestępców, do których są zaliczani również bracia Taraszkiewiczowie.

- Taka opinia pokutuje jeszcze od czasu PRL. Wiąże się to często z nieznajomością faktów dotyczących działalności tych żołnierzy. Oczywiście zdarzało się wśród nich tzw. bandycenie, ale był to absolutny margines - zaznaczył Makus.

Więcej w całym nagraniu audycji. Zapraszamy do jego wysłuchania.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Grzegorz Makus, historyk
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db