Logo Polskiego Radia
Trójka
Beata Krowicka 23.07.2014

Nowe sankcje wobec Rosji? "Kraje UE ukrywają bezradność za unijnym logo"

Goście audycji "Komentatorzy" uważają, że najprawdopodobniej Unia Europejska wprowadzi kolejne sankcje wobec Rosji, ponieważ katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie w wyraźny sposób uderzyła w państwa Europy Zachodniej.

Komisja Europejska ma w czwartek przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji. Można jednak odnieść wrażenie, że w Unii cały czas temat ten jest przesuwany i omijany. - Unia Europejska stała się zakładnikiem przyjętych ustaleń: nie działamy oddzielnie, działamy jako Unia Europejska. Ta solidarność wszystkich 28 członków w tym kryzysie po raz pierwszy jest tak bardzo konsekwentnie przestrzegana - powiedział Agaton Koziński z "Polska The Times". Jak dodał, państwa członkowskie własną bezradność wobec Rosji ukrywają za unijnym logo.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu: serwis specjalny  >>>

Publicysta podkreślił, że działania UE są spóźnione i asekuranckie, ale trzeba Unii przyznać, że stara się być konsekwentna i przestrzega już wprowadzonych sankcji. - Jeżeli zrobi krok dalej, chce mieć pewność, że będzie z tego się wywiązywała - stwierdził Koziński.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Paweł Reszka z "Tygodnika Powszechnego" powiedział, że siłą Rosji jest to, że rządzi nią jeden człowiek, a w przypadku Unii każda decyzja wymaga spotkań, rozmów i osiągania kompromisów. Zdaniem Reszki, katastrofa boeinga, która dotknęła państwa Europy Zachodniej, może spowodować jednak zwarcie szyków przeciwko Rosji. - Teraz możemy lepiej zrozumieć to, co się na Ukrainie dzieje, bo dotknęło to tej wygodnej Zachodniej Europy. Stąd się bierze ten gniew i stąd jest być może szansa na to, że stanowisko Europy wobec Rosji się utwardzi - powiedział.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Publicyści rozmawiali także o wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej, która ma się zająć sprawą likwidacji WSI. - Ja myślę, że będzie kłopot z powołaniem tej komisji, bo za likwidacją WSI głosował nie tylko PiS, ale i Platforma Obywatelska - powiedział Paweł Reszka.

Także Agaton Koziński jest zdania, że taka komisja nie powstanie. - Byłby to bardzo duży sukces Twojego Ruchu. W Sejmie, w którym nie ma komisji śledczych, nagle komisja śledcza się pojawia. Nie sądzę, żeby jakiekolwiek siły w polskim Sejmie były zainteresowane takim nagłym pokazaniem, że Janusz Palikot potrafi odnieść sukces polityczny - wyjaśnił.

Rozmawiała Maja Borkowska.

(bk/mk)