Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 10.11.2011

Tusk wyrzucił za okno cały kwartał?

Cezary Michalski ("Krytyka Polityczna", "Newsweek"): Jeśli pokaże, że potrafił zgromadzić koalicję dużo silniejszą niż mógł dwa tygodnie po wyborach, to będzie to opłacalna gra, jeżeli expose będzie mową-trawą, a koalicja silniejsza o 2-3 głosy od opozycji, znaczy, że się nie opłacało.
Cezary Michalski (Krytyka Polityczna, Newsweek)Cezary Michalski („Krytyka Polityczna”, „Newsweek”)fot. Wojciech Adam Jurzyk

Goście Krystiana Hanke odnieśli się do decyzji Sądu Najwyższego o wygaszeniu mandatów posłom Dariuszowi Barskiemu i Bogdanowi Święczkowskiemu. – Mamy do czynienia z ustawą o prokuraturze, która jest niezgodna z konstytucją. Była już pani senator sędzia w stanie spoczynku, która swoją funkcję sprawowała i nikomu to nie przeszkadzało. I to z tego powodu rodzi niedobre skojarzenia, tak jakby panowie Barski i Święczkowski komuś jednak przeszkadzali – ocenia Piotr Gabryel ("Rzeczpospolita", "Uważam Rze"). Z kolei Cezary Michalski przypomina, że w okresie kampanii, gdy padały o to pytania, Bogdan Święczkowski argumentował, że startowanie do parlamentu nie jest działalnością polityczną.

Piotr Gabryel jest zdania, że prokuratorzy, sędziowie nie powinni uprawiać działalności politycznej i w tym kierunku powinny zmierzać zmiany, konsekwentnie przeprowadzone od konstytucji po ustawę o prokuraturze czy o sądownictwie.

- Klub ma wicemarszałka i trzeba to przełknąć. Od samego początku pani Wanda Nowicka budziła wielkie kontrowersje. Donald Tusk bardzo naciskał, aby PO wsparła tę kandydaturę, by móc ewentualnie szachować PSL przychylnością Ruchu Palikota dla projektów, których z PSL przeforsować się nie da, np. reformy KRUS-u - zauważa Piotr Gabryel. Kontrowersje wokół wyboru Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu dla Cezarego Michalskiego były "niezrozumiałe". - Dla mnie jedyną kontrowersyjną rzeczą był rechot na sali sejmowej, który połączył PO-PiS po raz pierwszy od dawna przeciwko posłowi Biedroniowi. Nawet jako władza i opozycja zachowywali się wobec siebie po chamsku, niszcząc idee prawicowe, połączył ich dopiero rechot z Biedronia i to jest przykre – mówi publicysta.

- Może być jak poprzednio: zapowiedziane zostaną znakomite reformy, z których prawie nic nie zostanie zrealizowane – mówi Piotr Gabryel o formowaniu nowego rządu. Natomiast Cezary Michalski przekonuje: - Tusk świadomie wygasił ewentualny entuzjazm, który mógł się narodzić w elektoracie. Wyrzucił za okno cały kwartał z 4 lat, które mu pozostały.

Jak publicyści oceniają brak orzełka na koszulkach reprezentacji, zmiany w ustawie budżetowej i pomysł, by resort zdrowia przypadł PSL, dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy, 10 listopada 2011".

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(ed)