Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 28.06.2015

Złoty wiek: Holendrzy wynoszą obrazy z kościoła

- Protestantyzm odrzucał kult świętych oraz obrazów religijnych. Dzięki temu w XVII wieku w Holandii narodziło się malarstwo rodzajowe - wyjaśnia genezę wielkiego przełomu dr Bożena Fabiani.
Posłuchaj
  • Dr Bożena Fabiani o fenomenie XVII-wiecznego holenderskiego malarstwa rodzajowego (W stronę sztuki/Dwójka)
Czytaj także

- Nie trzeba już był malować Matki Boskiej, aby ukazać macierzyństwo, a zwykłe ryby nie musiały już towarzyszyć apostołom - mówiła obrazowo ekspertka. - Bohaterami XVII-wiecznej sztuki holenderskiej stali się anonimowi mieszczanie, którzy wyzwolili kraj spod panowania katolickiej Hiszpanii - dodała. Zrodzone w ten sposób malarstwo rodzajowe było prekursorskie dla całego realizmu, który zdominował sztukę europejską w XIX wieku.

Ale było ono też fenomenem społecznym. Co roku powstawały w tym małym kraju dziesiątki tysięcy obrazów, które odnaleźć można było w niemal każdym domu, nawet chłopskim.

Rozkwit sztuki oraz tolerancja religijna, z której również słynęła w XVII wieku Holandia, nie oznaczał jednak, że można było malować wszystko. Pewien rodzaj twórczości mógł swemu autorowi przynieść nawet śmierć...

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Prowadzi: Bożena Fabiani

Data emisji: 28.06.2015

Godzina emisji: 10.30

mm/kd