Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 15.08.2011

Jarosław Iwaszkiewicz: tajemnice lat najdawniejszych

Dwójka zaprasza do wysłuchania cyklu gawęd znakomitego poety i prozaika, który pod koniec lat 50. postanowił opowiedzieć Polskiemu Radiu o swoim dzieciństwie i młodości.
Jarosław Iwaszkiewicz, 1969 r.Jarosław Iwaszkiewicz, 1969 r.fot. PAP
Posłuchaj
  • Jarosław Iwaszkiewicz o najwcześniejszym dzieciństwie w Kalniku na Ukrainie
  • Wspomnienia Jarosława Iwaszkiewicza
  • Jarosław Iwaszkiewicz wspomina lata swojej młodości
  • Jarosława Iwaszkiewicza ostatnia gawęda o młodości
Czytaj także

Zainteresowanie postacią Jarosława Iwaszkiewicza w ostatnich latach niewątpliwie wzrosło. Wiąże się to oczywiście z wydaniem kolejnych tomów jego dziennika. Przejmująco szczery, a jednocześnie znakomicie napisany diariusz uzupełnia - nadając im nowych znaczeń, odkrywając to, co było pod maską konwencji - inne autobiograficzne teksty pisarza (przywołajmy tu choćby "Książkę moich wspomnień" czy też interesującą korespondencję: z żoną, z przyjaciółmi) oraz utwory fikcjonalne, w których niemało przecież nawiązań do biografii.

Pod koniec lat 50. Iwaszkiewicz opowiedział Polskiemu Radiu o swych latach najdawniejszych - wrócił pamięcią do idylli kresowego dzieciństwa, przerwanej przez wybuch I wojny, do wczesnych lat swej młodości. Tych wyjątkowych wspomnień pisarza będziemy mogli wysłuchać na antenie Dwójki od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.

Przypomnijmy: długie życie autora "Sławy i chwały" - rozpostare między skrajnie różnymi epokami (w roku narodzin Iwaszkiewicza na tron wstąpił ostatni car Rosji; rok śmierci poety to już epoka wczesnej Solidarności) - rozpoczęło się w 1894 roku na Kresach, w Kalniku (dzisiejsza środkowa Ukraina). Miał czworo rodzeństwa, wcześnie stracił ojca, już jako ośmiolatek po raz pierwszy przyjechał do Warszawy, by jednak wrócić - do szkół - na Kresy, przede wszystkim do Kijowa. Przebywał w wielonarodowym, barwnym świecie, do którego będzie na różny sposób wracał wielokroć...

Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

16-19 sierpnia (wtorek-piątek), godz. 11:45