Logo Polskiego Radia
PAP
Dariusz Adamski 14.05.2020

Kanclerz Angela Merkel potwierdziła, iż była celem cyberataków rosyjskich służb

Angela Merkel potwierdziła, iż była celem cyberataków ze strony rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - donosi serwis BBC. W odpowiedzi na pytania parlamentarzystów niemiecka kanclerz potwierdziła informacje podawane wcześniej przez lokalną prasę.

Incydent, do którego doszło w 2015 roku, doprowadził do pozyskania przez GRU danych z poczty elektronicznej biura Merkel i komputerów w niemieckim parlamencie. Jak przyznała kanclerz, atak "był dla niej bolesny", a sam fakt zhakowania jej poczty elektronicznej określiła jako "oburzający". Jednocześnie, jak zwraca uwagę BBC, Angela Merkel zapowiedziała, że będzie "w dalszym ciągu starała się o dobre relacje z Rosją".

Do cyberataku na infrastrukturę elektroniczną niemieckiego rządu doszło również w 2018 roku. Według ówczesnych doniesień medialnych, sprawstwo incydentu także przypisywano Rosji, która zaprzecza, jakoby miała cokolwiek wspólnego z którymkolwiek z tych zdarzeń.

E-maile niemieckiej kanclerz w rękach Rosjan

Niemiecki magazyn "Spiegel" powołując się na anonimowe źródła, twierdzi, że w cyberataku z 2015 r. hakerzy zdołali wykraść zawartość dwóch skrzynek poczty elektronicznej biura kanclerz Merkel. Znajdowała się tam korespondencja datowana na okres od 2012 do 2015 r.

Za atakiem ma stać grupa cyberprzestępcza znana jako Fancy Bear lub APT28, która była również aktywna w działaniach hakerskich na zlecenie Kremla przed wyborami prezydenckimi w USA z 2016 r. - twierdzi "Spiegel".

Merkel: cyberdezorientacja elementem rosyjskiej strategii

- Każdego dnia staram się pracować nad budową lepszych relacji z Rosją, a jednocześnie otrzymuję tak twarde dowody na fakt, że stoją za tym (za cyberatakami - przyp. red.) siły rosyjskie - powiedziała Merkel cytowana przez agencję AFP. - Niestety wnioski, do jakich dochodzę, nie mówią nic nowego - dodała, wyjaśniając, że "cyberdezorientacja, rozmywanie faktów" to wszystko "elementy rosyjskiej strategii".

BBC przypomina, że dwa lata temu po oskarżeniach o włamanie cyberprzestępców do Bundestagu rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa powiedziała, iż "Rosja tylko raz wtargnęła do Bundestagu, w 1945 roku, kiedy wyzwalała Berlin z niemieckiej zarazy". 

PAP/dad