Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Dariusz Adamski 31.05.2020

Anna Fotyga: kontrowersyjna współpraca UE z Rosją i Chinami w badaniach kosmicznych

Na kontrowersyjną współpracę Unii Europejskiej z Rosją i Chinami w badaniach kosmicznych zwraca uwagę europosłanka Anna Fotyga, która wystosowała w niedzielę zapytanie do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Polska deputowana napisała, że start rakiety Falcon-9 wraz z kapsułą Crew Dragon przyniósł przełom w załogowych misjach kosmicznych, a Stany Zjednoczone uniezależniły się od Rosji w kosmosie, czego nie można powiedzieć o Unii Europejskiej.

Europosłanka Anna Fotyga napisała, że decyzja Stanów Zjednoczonych jest logiczna i racjonalna ze względów politycznych, militarnych, finansowych, naukowych i technologicznych.

"Żałuję, że Unia Europejska podąża w przeciwnym kierunku, kontynuując kontrowersyjną współpracę z Rosją i Chinami" - napisała była minister spraw zagranicznych. Dodała, że analiza realizowanych przez Unię projektów wskazuje, że Bruksela jednakowo traktuje autorytarne Rosję i Chiny, jak Stany Zjednoczone.

Europosłanka podkreśliła, że rosyjska strategia jest nastawiona na współpracę zapewniającą jej dopływ pieniędzy i nowych technologii oraz służącą uzależnianiu Europy. Tymczasem Rosja nie może ani dostarczyć przełomowych technologii, ani też zapewnić żadnej autonomii. "Przeciwnie, jej programy są przestarzałe, drogie, toczone przez skandale korupcyjne" - czytamy w liście skierowanym do Komisji Europejskiej.

"Wybór Rosji czy Chin jako partnerów jest nie tylko kontrowersyjny ze względów politycznych, ale wręcz oddala nas od kosmosu" - podkreśliła europosłanka i zapytała Komisję Europejską, czy zamierza przeprowadzić rewizję współpracy partnerskiej w ramach polityki kosmicznej i dostosować ją do sytuacji geopolitycznej, a także dokonać oceny merytorycznej tej współpracy.

IAR/dad