Logo Polskiego Radia
IAR
Dariusz Adamski 31.03.2022

Rosja znalazła sposób na ominięcie sankcji? UE pracuje nad kolejnym pakietem

Unia Europejska bierze pod uwagę kolejny pakiet sankcji na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. Informacja ta została już potwierdzona przez premiera Danii Mette Frederiksena w trakcie jego wizyty na Litwie. Tymczasem mimo obowiązujących już sankcji, rosyjski rubel zdołał dorobić prawie wszystkie starty wobec dolara.

UE rozważa kolejny pakiet sankcji na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę. Informację tę potwierdził Premier Danii. Podczas wizyty na Litwie Mette Frederiksen powiedział dziennikarzom, że spodziewa się kolejnych sankcji wobec Rosji. Odmówił jednak komentarza na temat szczegółów.

Wcześniej "The Wall Street Journal" informował, powołując się na unijnych urzędników, że nowe sankcje mają dotyczyć przede wszystkim banków i rodzin rosyjskich oligarchów. Unia Europejska ma także, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, pracować nad wywieraniem presji na kraje trzecie, które umożliwiają rosyjskim obywatelom i firmom korzystanie z aktywów znajdujących się poza Rosją i poza zasięgiem zachodnich sankcji.

Wśród środków, o których toczą się dyskusje, ma być stworzenie czarnej listy, na której mają znaleźć się kraje pomagające Rosji omijać sankcje. Głównym celem unijnych i amerykańskich dyplomatów ma być bowiem pozbycie się luk w sankcjach i zaostrzenie ich wpływu.

Przerwanie łańcucha dostaw

Rządy mają też pracować nad nowymi środkami mającymi na celu zakłócenie łańcuchów dostaw, aby uniemożliwić Rosji prowadzenie wojny. Unijni urzędnicy mają się również zastanawiać nad utrudnieniem korzystania z kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

Wniosek w sprawie nowego pakietu sankcji ma zostać przedłożony Komisji Europejskiej w przyszłym tygodniu. Propozycja musiałaby wówczas zostać uzgodniona przez wszystkie 27 państw członkowskich.

Tymczasem mimo obowiązywania sankcji, w ostatnich dniach rosyjski rubel odrobił prawie wszystkie straty wobec dolara, jakie zanotował po wybuchu wojny. Może to świadczyć o tym, że rosyjski bank centralny mimo zablokowania części jego rezerw na zachodzie, znalazł sposoby omijania sankcji i zdobywania środków na stabilizację krajowej waluty.

 

IAR/dad