Logo Polskiego Radia
Dariusz Adamski 04.10.2023

Są pierwsze szacunki ewentualnego rozszerzenia UE o Ukrainę. W grudniu decyzja ws. negocjacji

W Brukseli oczekiwanie na zgodę w grudniu na rozpoczęcie negocjacji Unii Europejskiej z Ukrainą. Są też pierwsze szacunki dot. ewentualnego rozszerzenia. Według gazety "Financial Times", jeśli Ukraina wejdzie do Wspólnoty, będzie uprawniona do około 186 miliardów euro z 7-letniego, europejskiego budżetu.

W tym miesiącu Komisja Europejska ma opublikować raport o postępach Ukrainy w spełnieniu unijnych warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich. Ze wstępnej, czerwcowej oceny wynikało, że z siedmiu kryteria Kijów spełnia dwa - dotyczące reformy sądownictwa i prawa medialnego.

Wśród pozostałych do spełnienia były między innymi walka z korupcją, ograniczenie roli oligarchów i gwarantowania praw mniejszości narodowych. Według urzędników w Komisji obecnie najwięcej zastrzeżeń Bruksela ma do ostatniego warunku.

Decyzja na grudniowym szczycie

Wiele wskazuje jednak na to, że raport będzie pozytywny, a ostateczna decyzja, czy rozpocząć negocjacje będzie należała do przywódców 27 krajów na grudniowym szczycie i musi być jednomyślna.

Posłuchaj
01:01 12585719_1.mp3 W Brukseli oczekiwanie na zgodę na negocjacje UE z Ukrainą. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Wstępne rozmowy na temat ewentualnego, przyszłego rozszerzenia, możliwości finansowania i przygotowania Unii będą się toczyć na piątkowym, nieformalnym szczycie w Grenadzie.

186 miliardów euro dla Ukrainy

Jeśli chodzi o finanse, to wstępne szacunki już są. 186 miliardów euro dla Ukrainy oznaczałoby - jak donosi gazeta "Financial Times", że część obecnych unijnych krajów, korzystających z hojnej polityki spójności stałoby się płatnikami netto, czyli więcej wpłacałoby do wspólnej kasy, niż z niej otrzymywało.

Brytyjski dziennik, powołując się na szacunki w Komisji Europejskiej, donosi o konsekwencjach finansowych dla Unii po przyjęciu dziewięciu nowych krajów, oprócz Ukrainy, także Mołdawii, Gruzji i sześciu państw Bałkanów Zachodnich. To ponad 250 miliardów euro.

Według "Financial Times" to może się wiązać ze zmniejszeniem dopłat dla rolników z obecnej Unii o jedną piątą.

IAR/dad