Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.12.2023

Węgry nadal blokują rozpoczęcie negocjacji UE z Ukrainą i pomoc finansową

Węgry nadal blokują rozpoczęcie negocjacji Unii Europejskiej z Ukrainą i pomoc finansową w wysokości 50 miliardów euro. Wczorajsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów nie przyniosło przełomu. Dziś ministrowie do spraw europejskich będą rozmawiać o przygotowaniach do szczytu, który rozpoczyna się pojutrze w Brukseli. To właśnie na nim, jak pierwotnie planowano, unijni przywódcy mieli zgodzić się na start rokowań i zatwierdzić pakiet finansowy dla Kijowa.

W Unii narasta irytacja zachowaniem Węgier. - Oni są przeciwko Europie i przeciwko wszystkiemu, co Europa reprezentuje - komentował minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbiergis. To godne ubolewania działania na korzyść Rosji - można też usłyszeć i takie komentarze. Szef ukraińskiego MSZ przekonywał, że Kijów zmienił ostatnio prawo dotyczące edukacji i języka mniejszości narodowych, zgodnie z oczekiwaniami Węgier. - Odrobiliśmy swoje zadanie domowe. Teraz czas, by Unia odrobiła swoje - podkreślał Dmytro Kułeba. Do czwartku będą się jeszcze toczyć zakulisowe rozmowy unijnych polityków z Węgrami, a jeśli trzeba będzie, to i szczyt zostanie przedłużony do weekendu. W Brukseli panuje bowiem przekonanie, że powinien popłynąć ze szczytu sygnał wsparcia dla Ukrainy.


Posłuchaj
00:51 12705880_1.mp3 Węgry nadal blokują rozpoczęcie negocjacji UE z Ukrainą i pomoc finansową. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

W sprawie decyzji o rozpoczęciu negocjacji z Unią wymagana jest jednomyślność. Weto Węgier można natomiast ominąć w sprawie pakietu finansowego w wysokości 50 miliardów euro. To zresztą było już przygotowywane w ubiegłym roku, kiedy Unia decydowała o przekazaniu władzom w Kijowie na ten rok pakietu w wysokości 18 miliardów euro, który również początkowo blokowały Węgry. Ostatecznie jednak władze w Budapeszcie ustąpiły. Otwarte pozostaje pytanie, czy tym razem wystarczy odblokowanie części zamrożonych funduszy, by przekonać Węgry do zmiany stanowiska.

Na 50-miliardowy pakiet składa się 17 miliardów euro bezzwrotnych grantów i 33 miliardy euro niskooprocentowanych pożyczek.

IAR/dad