Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.02.2024

"Zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy". Zachodnie media o wizycie Donalda Tuska we Francji i w Niemczech

"Serdeczne spotkanie po wieloletnich napięciach" - taki komentarz dominuje we francuskich mediach po wczorajszej wizycie premiera Donalda Tuska w Pałacu Elizejskim. Prasa podkreśla, że Paryż i Warszawa chcą razem przeciwstawić się Rosji i ożywić Trójkąt Weimarski. We francuskiej stolicy odbył się wczoraj szczyt w tym formacie z udziałem szefów MSZ Niemiec, Polski i Francji. "Nie ma alternatywy dla NATO, zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy" - na tych cytatach skupia się z kolei większość medialnych komentarzy po wizycie premiera Donalda Tuska w Niemczech.

Wczorajsze zabiegi dyplomatyczne w Paryżu nie przebiły się na jedynki francuskich gazet, ale niektóre media zwróciły uwagę na przyjazny ton spotkania pomiędzy Emmanuelem Macronem a Donaldem Tuskiem. "Le Figaro", "Le Parisien" i "France 24" opublikowały na swoich portalach zdjęcia pokazujące uścisk dłoni obu przywódców i uśmiechy na ich twarzach. "Cieszyli się ze spotkania po kilku latach napięć dyplomatycznych między Paryżem a Warszawą" - pisze agencja AFP.

Posłuchaj
00:58 12811288_1.mp3 Serdeczne spotkanie po wieloletnich napięciach - taki komentarz dominuje we francuskich mediach po wczorajszej wizycie premiera Donalda Tuska w Pałacu Elizejskim. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

"Warszawa chce ocieplenia relacji ze swoimi zachodnimi sojusznikami" - ocenia "Le Monde". "Polski premier był witany z nadzieją w Paryżu i Berlinie, gdyż relacje z jego poprzednikami były trudne" - zauważa redakcja "Les Echos".

Komentatorzy podkreślają, że Francja i Polska łączą siły w obliczu niepewnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, szczególnie jeśli chodzi o dezinformację. "Rosyjska ofensywa nabiera na sile" - alarmuje tygodnik "L’Express". Jego zdaniem ujawnione wczoraj informacje o udaremnionym przez Francję rosyjskim cyberataku, który miał uderzyć w kraje Trójkąta Weimarskiego, są "niepokojące". 


Posłuchaj
04:53 12811266_1.mp3 Czy Europa może stać się bezpieczna i zdolna do obrony swoich granic, nawet gdyby wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych było niepewne? To pytanie zdominowało wczorajsze spotkania premiera Donalda Tuska w Paryżu i Berlinie. Magazyn Karola Surówki (IAR)

 

Scholz: Bezpieczeństwo Polski to nasze bezpieczeństwo

"„Bezpieczeństwo Polski to nasze bezpieczeństwo” - powiedział kanclerz Olaf Scholz w czasie spotkania z nowym, proeuropejskim premierem Polski". Tak z kolei pisze niemiecki Die Welt.

Süddeutsche Zeitung przypomina, że Donald Tusk, wiele przeżył i dużo widział, a w 2017 jako przewodniczący Rady Unii Europejskiej nazwał ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa "zagrożeniem dla Europy". Z wczorajszej konferencji padają słowa o braku alternatywy dla Unii Europejskiej, współpracy transatlantyckiej i dla NATO. Frankfurter Allgemeine Zeitung, jak inne tytuły umieszcza zdjęcie obu szefów rządu i podkreśla krytykę Donalda Trumpa.


Posłuchaj
01:04 12811521_1.mp3 Niemieckie media po wizycie Tuska w Berlinie. Materiał Adama Górczewskiego (IAR)

 

Im głębiej w artykuły, tym więcej o współpracy, szczególnie w ramach reaktywowanego Trójkąta Weimarskiego oraz o koniecznej obronie przed Rosją przez wsparcie dla Ukrainy i przez własne zbrojenia. Informacjom o wizycie w Berlinie towarzyszą relacje ze spotkań paryskich: Emmanuela Macrona z Donaldem Tuskiem i szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski.

"Ten trójkąt w pierwszej kolejności będzie walczył z cyberatakami i dezinformacją" - można wyczytać w niemieckim internecie.


IAR/dad