Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.05.2022

Węgry, Słowacja oraz Czechy z okresami przejściowymi w ramach embarga na import ropy z Rosji

Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga do końca 2024 roku. Taka jest najnowsza propozycja Komisji Europejskiej przedstawiona na piśmie

Potwierdziły się tym samym doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. W ramach wyłączeń także Czechy mają być potraktowane ulgowo i mają otrzymać możliwość kupowania rosyjskiej ropy do połowy 2024 roku jeśli wcześniej nie zaczną otrzymywać surowca ropociągiem Transalpine.

Węgry natomiast oskarżają Komisję Europejską o rozbijanie jedności europejskiej poprzez propozycję nałożenia embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe. Premier Węgier Wiktor Orban stwierdził, że propozycja ujęta w 6.pakiecie sankcji, to "przekroczenie czerwonej linii". Węgry są jedynym państwem, które otwarcie zagroziło wetem wobec nowych regulacji dotyczących importu z Rosji. 

W Brukseli toczą się kolejny dzień negocjacje przedstawicieli państw członkowskich, które mają doprowadzić do uzgodnienia nowego pakietu sankcji. Zgodnie z najnowszą propozycją Komisji Europejskiej, Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga do końca 2024 roku. W ramach wyłączeń także Czechy mają być potraktowane ulgowo i mają otrzymać możliwość kupowania rosyjskiej ropy do połowy 2024 roku jeśli wcześniej nie zaczną otrzymywać surowca ropociągiem Transalpine.

Około 10.00 rozpoczęło się w Brukseli spotkanie ambasadorów unijnych krajów na temat szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Jeśli nie będzie porozumienia do południa, wtedy zapewne ambasadorowie spotkają się jeszcze wieczorem. 

Przypomnijmy - Komisja Europejska zaproponowała we wtorek embargo na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy, a na produkty ropopochodne do końca tego roku. Okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, oraz Czech mają utorować drogę do porozumienia i pozwolić na osiągnięcie jednomyślnej zgody wszystkich krajów.

IAR/ks