Logo Polskiego Radia
Dariusz Adamski 19.07.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. W Gdyni powstanie specjalna konstrukcja ułatwiająca realizację inwestycji

Kolejny krok do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Urząd Morski w Gdyni wybuduje konstrukcję MOLF niezbędną do powstania inwestycji w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Dzięki niej największe elementy na budowę elektrowni zostaną przetransportowane drogą morską. Umowa w tej spawie została podpisana w Warszawie przez Urząd Morski w Gdyni oraz spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Relacja korespondenta Polskiego Radia. 

Konstrukcja MOLF będzie służyła do transportu drogą morską elementów elektrowni, takich jak zbiornik reaktora, wytwornica pary oraz inne elementy modułowe. Według Anny Łukaszewskiej, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury konstrukcja znacznie usprawni dostawy materiałów budowlanych, a potem eksploatację obiektu jądrowego w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu.

W czerwcu rząd uchwalił program wieloletni, który zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji na Pomorzu towarzyszących strategicznym projektom energetycznym.


Posłuchaj

00:25 KonstrukcjaMOLF_elektrownia_jadrowa.mp3 Konstrukcja MOLF będzie służyła do transportu drogą morską elementów do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce (IAR)
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 roku, a jej zakończenie planowane jest na 2033 rok. Zgodnie z założeniami Programu polskiej energetyki jądrowej w Polsce powstaną elektrownie atomowe o mocy od 6 do 9 gigawatów. Sześć reaktorów wybudują Amerykanie, co będzie kosztowało ponad 31 miliardów dolarów.

Pod koniec ubiegłego roku, 2 listopada, rząd przyjął uchwałę w sprawie lokalizacji i technologii pierwszej siłowni jądrowej w Polsce. Elektrownia ma być wybudowana przez Amerykanów, spółkę Westinghouse, w technologii AP1000. Wybrana przez inwestora - PPEJ - lokalizacja to Lubiatowo-Kopalino na północy Polski.
IAR/dad