Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 18.09.2021

Debata o bilansie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Eksperci uczestniczący kongresie Polska Wielki Projekt są zgodni co do tego, że Polska powinna wymagać równego traktowania w Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • Profesor Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego mówił, że politycznie nie jesteśmy traktowani na równi z innymi państwami, a działania Unii względem Polski to próba uciszenia i skłonienia nas do uległości [posłuchaj]
Czytaj także

W Arkadach Kubickiego w Warszawie - dziś drugi dzień Kongresu Polska Wielki Projekt, poświęcony tematom istotnym dla naszego kraju w najbliższych latach.

Podczas debaty o bilansie członkostwa Polski w Unii Europejskiej uznano, że ostatnie 14 lat to bardzo duży zysk gospodarczy i ekonomiczny.

Profesor Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego mówił, że politycznie nie jesteśmy traktowani na równi z innymi państwami, a działania Unii względem Polski to próba uciszenia i skłonienia nas do uległości. 

"Ta bitwa o nasze interesy nie podoba się w ramach pewnej hierarchii władzy. W związku z tym my jesteśmy przez zarzuty o łamanie praworządności, o łamanie wartości europejskich postawieni w narożniku po to, żebyśmy spolegliwie przyjmowali pewnego rodzaju hierarchię władzy i pewnego rodzaju rozwiązania"- dodał prof. Tomasz Grosse.

Ekspert Instytutu Sobieskiego Paweł Dobrowolski, mówił, że Polska, znając swoją wartość, powinna negocjować swoje interesy: "Nie chodzi o to żeby teraz wychodzić z Unii Europejskiej. Natomiast każde negocjacje polegają na tym, żeby przeciągać interes w swoją stronę i żeby ta lina porozumienia się pruła, zostawały sznureczki, ale żeby na końcu można było się porozumieć. Ale przeciągajmy tę line w naszą stronę"- mówił Paweł Dobrowolski. 

Kolejne debaty Kongresu będą poświęcone roli polskiej prawicy w Unii, rodzinie i jej znaczeniu dla państwa. 

Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent Andrzej Duda.

IAR/ks