Logo Polskiego Radia
Dariusz Adamski 07.10.2022

"Docenienie wszystkich Białorusinów walczących o wolność". Cichanouska o Pokojowej Nagrodzie Nobla

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Twitterze. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- podkreśliła.

Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, założyciel białoruskiego ruchu obrony praw człowieka "Wiasna", od ponad roku jest przetrzymywany w areszcie, a ruch "Wiasna" już wcześniej został zlikwidowany.


Posłuchaj
00:53 11981556_1.mp3 Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)

 

Norweski Komitet Noblowski zaapelował o uwolnienie Alesia Bialackiego. Przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen wyraziła nadzieję, że Aleś Bialacki osobiście odbierze przyznaną mu dziś nagrodę. - Naszym przesłaniem do władz białoruskich jest apel o uwolnienie pana Bialackiego. Mamy nadzieję, że będzie mógł przybyć do Oslo, aby odebrać przyznaną mu nagrodę. Jednak na Białorusi są tysiące więźniów politycznych i obawiam się, że moje życzenie nie jest realistyczne - mówiła.

Podziękowania od Cichanouskiej

Laureatowi pokojowego Nobla, za jego działalność na rzecz demokratyzacji Białorusi, podziękowała na Twitterze liderka tamtejszej opozycji Swiatłana Cichanouska. "Naprawdę zasługujesz na Pokojową Nagrodę Nobla" - napisała. "Aleś jest więźniem politycznym i nie może usłyszeć wieści o nagrodzie. Ale wszyscy możemy podzielić się z nim tą radością - wystarczy wysłać list i powiedzieć mu, jak się czujecie. Pokażmy, że świat wspiera wolną Białoruś" - zaapelowała.

"Jestem szczęśliwa, że Białoruś ma teraz kolejnego laureata Nagrody Nobla, który walczy o wolność. Po raz pierwszy jednak laureat nagrody jest w więzieniu. Jestem jednak przekonana, że ci, którzy doprowadzili do represji przeciwko Alesiowi i tysiącom innych niewinnych ludzi, wkrótce zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - podkreśliła.

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała Cichanouska. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- dodała.

Dokumentacja przestępstw reżimu

Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który powstał na Białorusi w latach 80. Poświęcił swoje życie promowaniu demokracji i działań pokojowych w swoim kraju. W 1996 roku założył organizację "Wiasna", która sprzeciwiała się zmianom konstytucyjnym dającym prezydentowi władzę absolutną.

Posłuchaj
00:59 nagroda nobla - spec - 11981236_1.mp3 Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. To, według noblowskiego komitetu oddanie hołdu tym, którzy działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym pokoju na świecie - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

W ostatniej przed aresztowaniem rozmowie z Polskim Radiem Aleś Bialacki mówił o tworzeniu dokumentacji przestępstw reżimu. - Rozpoczynamy rejestrowanie przypadków stosowania tortur, pobić i poranień, do których doszło w trakcie zatrzymań, w transporcie, w komisariatach milicji i w więzieniu, gdy człowiek już siedzi - relacjonował.

Nagroda przyznana 102 razy

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla osób i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie nagrody odbywa się 10 grudnia w Oslo.

Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 102 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby - w 1994 i 2011 roku, 31 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 69 razy wyróżniono jedną osobę lub organizację. Nagrodą uhonorowano łącznie 137 osób i organizacji, w tym 109 to laureaci indywidualni, a 28 to organizacje. W gronie pokojowych noblistów jest Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności".



IAR/PR24/dad