Logo Polskiego Radia
IAR
Dariusz Adamski 31.10.2023

"Niezależna": niemiecki europoseł chce wypchnięcia USA z Europy. "To pokłosie zmiany traktatów"

"Europejskie superpaństwo oznaczać ma wypchnięcie USA z Europy oraz de facto likwidację NATO. Wprost wyraził to Helmut Scholz jeden z autorów dokumentu który przyjęła komisja konstytucyjna PE" - ocenił na Twitterze Michał Rachoń, publikując fragment dokumentu. Scholz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na moskiewskim MGIMO, przez lata pracował w dyplomacji NRD. - Wiele krajów uważa, że NATO jest dobrym kierunkiem. Dla Polski absolutnie te przepisy są nie do przyjęcia - mówił Rachoń w programie #Jedziemy w TVP.Info.

"Przekształcenie sił zbrojnych państw członkowskich UE w struktury obejmujące całą UE powinno, zdaniem Helmuta Scholza, opierać się na zasadzie strukturalnych sił niemających na celu agresji. Ponieważ większość państw członkowskich jest również członkami NATO, zdaniem Helmuta Scholza, każda zmiana traktatu musi wykluczyć powielanie sił zbrojnych i wydatków budżetowych. Zmianie traktatu muszą towarzyszyć kroki w kierunku uniezależnienia się od NATO" - to fragment dokumentu, który na Twitterze oraz w programie #Jedziemy przedstawił Michał Rachoń. Artykuł na ten temat opublikował portal niezalezna.pl.

Jak zauważa niezalezna.pl, Helmut Scholz to niemiecki europoseł z lewicowej frakcji GUE/NGL, jest jednym z polityków europejskich przygotowujących projekt zmiany traktatów UE. Scholz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na moskiewskim MGIMO, przez lata pracował w dyplomacji NRD, a w latach 1983-1986 był ambasadorem Niemieckiej Republiki Demokratycznej w Chinach. 

Dokument, który przedstawił Rachoń do projekt sprawozdania w sprawie wniosków PE dot. zmiany traktatów.

Jak czytamy na niezalezna.pl, w programie #Jedziemy plany wyprowadzenia NATO z Europy komentował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. - Wypisz wymaluj scenariusz, który wpisuje się w trudną sytuację geopolityczną. Przypomnijmy o tym, że Parlament Europejski był dość bierny w stosunku do projektów anty-europejskich, czy też działań państw, które ponad głowami solidarności europejskiej energetycznej, realizowały współczesny pakt Ribbentrop-Mołotow pod względem energetycznym - NS 1 i NS2. Rosja przez wiele lat była ignorowana, mimo tego, co się wydarzało w Gruzji czy Czeczenii - powiedział Ozdoba.