Logo Polskiego Radia
IAR
Halina Ostas 24.05.2023

Konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej" w Wilnie. "Chcemy pokazać, że wśród ofiar byli mieszkańcy Kresów II RP"

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbywa się dziś konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć". Jej organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Polski w Wilnie.

Temat konferencji nie jest przypadkowy. Jak mówi dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Jedynak ma on zwrócić uwagę na to, że Zbrodnia Katyńska została popełniona na całym narodzie polskim.

Odkrywanie Zbrodni Katyńskiej na nowo

- Skoro mówimy o narodzie to mówimy też o różnicach kulturowych, bo w dołach katyńskich odnaleziono szczątki nie tylko wyznawców religii rzymskokatolickiej. Byli tam też wyznawcy prawosławia czy muzułmanie, którzy służyli w Wojsku Polskim - wyjaśnia Marek Jedynak.

Wileńska konferencja ma na celu pokazanie różnorodności, która wpływała na tradycje i budowała wizerunek II Rzeczpospolitej.

- Chcemy też pokazać obywatelom Litwy, że są to zagadnienia, które nas łączą. Zarówno Litwini jak i Polacy walczyli ze Związkiem Sowieckim. W Wilnie znajduje się Tuskulanum, gdzie spoczywają ofiary represji sowieckich. Dla nas takim miejscem są właśnie doły katyńskie - zwraca uwagę Marek Jedynak.

W konferencji biorą udział historycy Instytutu Pamięci Narodowej oraz referenci z Wilna. Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać również to, że wiele ofiar Zbrodni Katyńskiej pochodziło z terenów dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Konferencji towarzyszy prezentacja publikacji IPN zatytułowanej "Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum dr. Jana Zygmunta Robla".

Jutro w ramach konferencji odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży oraz pokaz filmu dokumentalnego "Kapelani Golgoty Wschodu".

IAR/ho