Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.02.2024

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienia nauki. Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"

Po raz siedemnasty Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zorganizowała ogólnopolską konferencję na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego - "Studenci zagraniczni w Polsce". Odbędzie się ona 8-9 lutego, a gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Poznańska.
Posłuchaj
  • Z prof. dr hab. inż. Arkadiuszem Mężykiem, przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektorem Politechniki Śląskiej rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Czytaj także

Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” od lat jest największym i najważniejszym w Polsce wydarzeniem, na którym omawiane są najbardziej aktualne i ważne tematy z zakresu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego.

Wspólna i konsekwentna strategia działania polskich uczelni w kwestiach umiędzynarodowienia, oparta wzajemnym wsparciu, dzieleniu się doświadczeniami i dobrymi praktykami staje się szczególnie ważna w dzisiejszych czasach i niewątpliwie przynosi korzyści w postaci lepszego postrzegania polskiego szkolnictwa wyższego za granicą oraz zachęcaniu młodych ludzi z całego świata do studiowania w Polsce – mamy już dzięki temu ponad 100 tysięcy studentów zagranicznych!

Ale nie samą rekrutacją obcokrajowców żyje polskie środowisko akademickie - w trakcie konferencji omawiany będzie znacznie szerszy zakres tematów. Konferencja będzie doskonałą okazją do omówienia w sposób profesjonalny i kompetentny najważniejszych problemów związanych z rozwojem umiędzynarodowienia polskich uczelni.

Partnerem strategicznym konferencji będzie British Council, wraz ze znakomitymi mówcami którzy przyjadą na ich zaproszenie do Poznania będzie omawiana możliwości współpracy z uczelniami brytyjskimi oraz korzyści wynikające z nowego programu Transnational Education.

Konferencja została zorganizowana w formule hybrydowej. Są dwie opcje uczestnictwa w niej: stacjonarna bądź online.

- Konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2024" będzie znakomitą okazją do zapoznania się z najlepszymi doświadczeniami polskimi i zagranicznymi w zakresie rozwoju umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Tematy są niezwykle interesujące i rzeczywiście zespół ekspertów, który się będzie wypowiadał jest bardzo zróżnicowany, bardzo kompetentny. To są nie tylko osoby stanowiące kadrę zarządzającą polskimi uczelniami, ale są to również przedstawiciele instytucji, takich jak Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej czy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. To są osoby, które na co dzień zajmują się umiędzynarodowieniem, które pracują w Biurach Współpracy Zagranicznej, które zajmują się studentami i naukowcami z zagranicy - mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Politechniki Śląskiej.

Czy Polska ma strategię umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego? I dlaczego ta kwestia jest tak ważna dla kształcenia na poziomie wyższym? Co daje naszej nauce obecność 100. tysięcy studentów zagranicznych w Polsce? Skąd pochodzą studenci zagraniczni i jakie są ich motywacje do podejmowania studiów w naszym kraju? Na takie między innymi pytania Haliny Ostas odpowiedział prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.