Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 30.04.2022

Wystawa "Chagall" w jubileusz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie

Z tej okazji otwarto wystawę prezentującą 16 prac Marca Chagalla, oraz ekspozycję "Stan rzeczy", na którą trafiło ponad dwieście najciekawszych i najbardziej zagadkowych zabytków zgromadzonych w muzeum.
Posłuchaj
  • Anna Manicka o wystawie "Chagall" [posłuchaj]
  • Anna Manicka o zakupie prac Chagalla [posłuchaj]
  • Dyr. Łukasz Gaweł o wystawie Stan rzeczy [posłuchaj]
Czytaj także

- Zwiedzający mogą po raz pierwszy podziwiać 14 dzieł artysty zakupionych jesienią na aukcji w Szwajcarii o różnorodnej tematyce - mówi kuratorka ekspozycji "Chagall" Anna Manicka. Widzowie odnajdą w nich charakterystyczne motywy sztuki Chagalla: sceny biblijne, bukiety kwiatów, przenikanie ze świata marzeń artysty do rzeczywistości oraz Witebsk versus Paryż.

Zakup dzieł Chagalla był bezprecedensowy w historii polskiego muzealnictwa – podkreśla Anna Manicka. Było to wydarzenie na rynku sztuki również w Szwajcarii. - Dawno już nie było tej klasy prac na rynku, a my wzięliśmy w tym udział" - mówi kuratorka wystawy. Na wystawie „Chagall” znalazły się też dwie grafiki ze zbiorów Muzeum.

Druga jubileuszowa ekspozycja – „Stan rzeczy” – to, jak tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł - ponad dwieście najciekawszych i najbardziej zagadkowych zabytków zgromadzonych przez instytucję w ciągu 160 lat istnienia. Pracownicy muzeum potrafią je opisać, znają ich pochodzenie, skomplikowane nazwy i przeznaczenie. Dyrektor MN wyjaśnił, że wystawa miała być swego rodzaju hołdem dla wszystkich muzealników.


IAR/PAP/ep