Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.05.2022

Muzyka Żydów polskich zabrzmiała podczas wyjątkowych koncertów w Pradze

Na przełomie kwietnia i maja odbyły się w Pradze dwa koncerty muzyki Żydów polskich, będące wynikiem współpracy Instytutu Polskiego w Pradze z Operą Teatru Narodowego w Pradze.

Oba koncerty z polskim udziałem były częścią cyklu „Musica non grata“, który poświęcony jest twórczości kompozytorów prześladowanych przez reżimy totalitarne, przede wszystkim autorów pochodzenia żydowskiego (cały projekt organizuje Teatr Narodowy ze wsparciem finansowym Ambasady RFN w Pradze, partnerem honorowym są instytucje żydowskie w Republice Czeskiej).

„Oba koncerty łączy fenomen przedwojennej Warszawy z jej niezwykle bogatym i różnorodnym życiem kulturalnym prowadzonym zarówno po polsku jak i w jidysz“ mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj.

Pierwszy koncert miał miejsce 23 kwietnia w głównym, historycznym gmachu Teatru Narodowego. Orkiestra Teatru Narodowego wykonała w czeskiej premierze symfonię „Kadisz“ Mieczysława Weinberga. Terminy koncertów zostały wybrane ze względu na rocznicę powstania w getcie warszawskim – kompozycja Weinberga dedykowana jest bowiem ofiarom i bohaterom getta. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, odwiedził go m. in. minister kultury Republiki Czeskiej Martin Baxa.


Zdjęcie ilustracyjneKoncert w Teatrze Narodowym w Pradze

Drugi z koncertów odbył się 5 maja w Synagodze Jerozolimskiej w Pradze. Na koncercie pt. „Tango z Warsze“ wystąpiła polsko-izraelska śpiewaczka Olga Mieleszczuk z zespołem Tanto Attack, którzy zaprezentowali słynne tanga okresu międzywojennego.

Na koncercie zabrzmiały pieśni w jidysz, w języku polskim, jedna z pieśni kompozytora Jerzego Petersburskiego nawet w wersji czeskiej. Koncert zawierał słowo przewodnie, w ramach którego został przedstawiony klimat międzywojennej Polski i organiczne przenikanie twórczości autorów żydowskich do kultury popularnej całej Polski.


Koncert w synagodze - Serghei Gherciu Koncert w synagodze - Serghei Gherciu

„Cieszymy się, że udało nam się przypomnieć o bogactwie kultury Żydów Polskich w najbardziej prestiżowej świątyni kultury w Czechach, czyli Teatrze Narodowym. A także w duchowym centrum gminy żydowskiej w Pradze, Synagodze Jerozolimskiej“ - podkreśla Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho