Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 20.04.2023

Dyplomy ministra kultury dla polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków

Kilkudziesięciu konserwatorów zabytków z Ukrainy i Polski otrzymało dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za opiekę nad polskimi zabytkami na Ukrainie w czasie inwazji rosyjskiej.

Uroczystość odbyła się we wtorek w lwowskim ratuszu z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. List do uczestników skierował prof. Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury napisał między innymi, że polscy i ukraińscy konserwatorzy po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę podjęli się niezwykle odpowiedzialnego zadania. Podkreślił też niezwykłą wspólnotę działań polskich i ukraińskich konserwatorów,  którzy od wielu lat dbają o wielokulturowe dziedzictwo Lwowa.

- Lwów, nasze dziedzictwo historyczne, jest diamentem w światowej koronie – mówił podczas uroczystości mer Lwowa Andrij Sadowy. - W imieniu społeczności miasta pragnę wyrazić szczere podziękowania każdemu z was za waszą pracę. To wielki zaszczyt dla mnie, że jesteście tutaj w ratuszu, że razem myślimy o przyszłości wspólnie chroniąc dziedzictwo kulturalne – dodał mer Lwowa.

Uroczystość współorganizował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Jego dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak mówiła, że od czasu rozpoczęcia inwazji rosyjskiej współpraca i przyjaźń między polskimi i ukraińskimi konserwatorami zabytków zacieśniła się. Zaowocowało to bardzo skutecznymi działaniami na rzecz ochrony zabytków zachodniej Ukrainy. Dyrektor POLONIKI tłumaczyła, że polscy i ukraińscy eksperci od rozpoczęcia wojny przede wszystkim koncentrowali się na zabezpieczaniu zabytków w przestrzeni miejskiej.

W ubiegłym roku eksperci POLONIKI wraz z ukraińskimi konserwatorami zabezpieczyli między innymi około 200 kościołów i zabytkowych cerkwi na zachodzie Ukrainy, zeskanowali też w technologii 3D najważniejsze obiekty architektury sakralnej Lwowa. Pomimo trwającej wojny kontynuowano także prace remontowo-konserwatorskie lwowskich kościołów, ołtarzy czy kaplic na Cmentarzu Łyczakowskim.

IAR/ep