Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 09.09.2023

Na scenie w Ogrodzie Saskim podczas Narodowego Czytania wystąpiło ponad dwudziestu aktorów

Wspólną narodową lekturą jest w tym roku powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Wydarzenie zainauguruje para prezydencka, a nad całością czuwał reżyser inscenizacji, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

"Nad Niemnem" to najpopularniejsza powieść Elizy Orzeszkowej, która powstawała w latach 1886–87, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Książka została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, którzy chwalili m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Za drugim razem odbyło się czytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry, a w kolejnych latach przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, jak również polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą czytaną w 2020 roku była "Balladyna", w 2021 – "Moralność Pani Dulskiej", a w 2022 - "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza.

Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało wiele relacji reporterskich. Transmisja z Ogrodu Saskiego - na kanale YouTube Polskiego Radia.

O tegorocznych przygotowaniach do akcji Narodowe Czytanie i o znaczeniu tegorocznej lektury, powieści dla samej autorki Elizy Orzeszkowej tak bardzo ważnej, mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i zarazem reżyser tegorocznej inscenizacji w Ogrodzie Saskim. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.