Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek 28.11.2023

Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Zwycięzców wybrało jury złożone z wybitnych historyków. Publikacja "Kościół wobec totalitaryzmów (1917-1989). Światowy katolicyzm i doświadczenia Polaków" zwyciężyła w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku"

Autor nagrodzonej publikacji Paweł Skibiński mówił, że jest to dla niego wyjątkowe wyróżnienia za niezwykle ciężką pracę, i wyraził nadzieję, że jego książka pomoże zrozumieć, jak złożone były relacje między Kościołem a totalitarnym systemem.

W tej kategorii czytelnicy w głosowaniu internetowym zdecydowali, że nagroda trafi do Jarosława Molendy, autora książki "Alfred Szklarski - Sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia przygód Tomka Wilmowskiego".

"Filozofowie (w trzech słowach)" wygrała w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku"

W tej kategorii czytelnicy w głosowaniu internetowym zdecydowali, że nagroda trafi do Wojciecha Königsberga i Bartłomieja Szyprowskiego - autorów publikacji "Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia".

"Gdy nieme groby przemawiają... Spuścizna katyńska" wygrała w kategorii "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku". Jedna ze współautorek publikacji Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej powiedziała, że książka jest efektem pracy wielu osób. Książkę - oprócz Ewy Kowalskiej - opracowały Danuta Jastrzębska-Golonka, Ewa Dulna-Rak i Katarzyna Ziębik. Publikacja jest hołdem złożonym walczącym o prawdę o zbrodni katyńskiej

"Walery Sławek - wspomnienia zebrane" to zwycięska publikacja w kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku".

Laureaci konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę imienia Oskara Haleckiego otrzymali statuetki i nagrody pieniężne ufundowane przez: Polskie Radio, Telewizję Polską, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

IAR/PP