Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek 27.12.2021

Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Święto państwowe ustanowił Sejm z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej prosili go o to wielkopolscy społecznicy i samorządowcy.

Prezydent Andrzej Duda podpisując 23 listopada tego roku ustawę o upamiętnieniu zwycięskiego zrywu Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19 mówił, że to "akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego".

Powstanie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy.

Powstanie wybuchło w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. 25 grudnia przybył on do Gdańska na pokładzie brytyjskiego krążownika "Concord". Następnego dnia przyjechał do Poznania, co wywołało wielką patriotyczną manifestację. Z entuzjazmem spotkało się przemówienie Paderewskiego z balkonu hotelu Bazar.

Więcej na ten temat Przemysław Pawełek.