Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 03.01.2022

Instytut Pileckiego chce w tym roku utworzyć swój oddział w Stanach Zjednoczonych

Będzie to kolejny, po berlińskim, zagraniczny oddział instytutu, zajmującego się badaniem historii XX wieku i polskich doświadczeń dwóch totalitaryzmów.  

Rok 2022 ma być dla Instytutu Pileckiego czasem dalszego rozwijania obecności w Stanach Zjednoczonych. Pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego do spraw programowych Tomasz Stefanek zapewnił, że prace nad lokalizacją amerykańskiej placówki są zaawansowane.

- To są oczywiście rzeczy długofalowe, czasem wymagają remontów, czasem prac infrastrukturalnych czy pracy nad przyszłą wystawą stałą. W tej chwili staramy się nawiązywać jak najwięcej partnerskich, długofalowych form współpracy z instytucjami w Stanach Zjednoczonych, żeby już po znalezieniu się tam mieć przygotowanych kilka projektów do realizacji. To jest współpraca z Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie, to jest już nasza wieloletnia współpraca archiwalna z Instytutem Hoovera – tłumaczy Tomasz Stefanek.

Instytut Pileckiego zapowiada także dalsze działania w celu upamiętnienia Grupy Ładosia. To złożona z polskich dyplomatów w Szwajcarii i żydowskich społeczników grupa organizująca w czasie wojny fałszywe paszporty latynoamerykańskie w celu ratowania Żydów przed Holokaustem. Jak dodał Tomasz Stefanek, także w tym obszarze Instytut Pileckiego chce działać w USA. "Pracujemy nad stworzeniem koncepcji dużej, mobilnej wystawy, którą chcielibyśmy przygotować z myślą o wrażliwości historycznej amerykańskiego widza. Chcielibyśmy pokazywać i zrobić spore tournee tej ekspozycji w Stanach Zjednoczonych. To jest rzecz, którą planujemy w odniesieniu do Grupy Ładosia" – mówi Tomasz Stefanek.

W 2021 r. ważnym elementem działalności Instytutu Pileckiego był także projekt Zawołani Po Imieniu. Upamiętnia on Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. Uroczystości, podczas których uhonorowano 11 Polaków oraz pomordowanych Żydów, odbyły się w minionym roku w 8 miejscowościach. Ponadto po raz pierwszy instytut przyznał Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego dla autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku oraz dla współczesnych reporterów wojennych. Jak zapowiada Tomasz Stefanek, na początku roku zainaugurowana zostanie również nowa seria wydawnicza Instytutu Pileckiego pt. „Ścieżki myślenia”.

IAR/ep