Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 05.09.2023

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało poświęcone Serce dla „Inki”

Wykonane ze srebra symboliczne wotum upamiętnia Danutę Siedzikównę – sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej, zamordowaną przez komunistów w 1946 roku.

3 września minęła 95. rocznica urodzin „Inki”, która dziś jest ikoną podziemia niepodległościowego. Danuty Siedzikówny – pseudonim „Inka” - 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez UB w Gdańsku Wrzeszczu. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia - niespełna tydzień przed jej osiemnastymi urodzinami.

Podczas mszy świętej w byłej komunistycznej katowni na ul. Rakowieckiej w Warszawie salezjanin ksiądz Jarosław Wąsowicz wyjaśnił, że inicjatywa Serca dla „Inki” zrodziła się spontanicznie po odnalezieniu jej grobu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Wyrok śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie i na podporuczniku Feliksie Selmanowiczu, pseudonim "Zagończyk", wykonano 28 sierpnia 1946 roku. „Inkę” i „Zagończyka” rozstrzelano w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przypomniał, że „Inka” była młodą, wrażliwą dziewczyną i jednocześnie zaprawioną w bojach sanitariuszką i łączniczką

Niedzielna uroczystość poświęcenia Serca dla „Inki” rozpoczęła kongres "Dekada Wyklętych" z udziałem potomków Żołnierzy Wyklętych, historyków i społeczników. W kongresie – który od poniedziałku przeniósł się do Piły - wzięli udział między innymi krewni żołnierzy wyklętych: Jan Bukowski, syn zamordowanego po wojnie na Rakowieckiej Edmunda Bukowskiego "Zbyszka", oraz Marek Franczak, syn zamordowanego w 1963 roku Józefa Franczaka "Lalusia".

Kongres zorganizowało Stowarzyszenie Pilscy Patrioci wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

IAR/ep