Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.01.2024

Rekrutacja do akcji Żonkile rozpoczęta. Do tej pory wzięło w niej udział 13 tysięcy wolontariuszy

Dwumilionowy żonkil zostanie wręczony podczas tegorocznej akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Muzeum POLIN rozpoczęło rekrutację wolontariuszy.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca wolontariuszy do wzięcia udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej po raz dwunasty. W tym roku wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy żonkil.

Od 10 stycznia trwa rekrutacja wolontariuszy indywidualnych, którzy 19 kwietnia będą rozdawać papierowe kwiaty i informować warszawskich przechodniów o rocznicy powstania w getcie. - W tym roku organizatorzy wyjątkowo przeprowadzą rekrutację w dwóch etapach dla różnych grup wiekowych: nabór dla wolontariuszy indywidualnych od 18. roku życia oraz nabór instytucjonalny dla młodszych uczestników akcji w ramach rekrutacji grupowej dla szkół z całej Polski oraz bibliotek i instytucji kultury. Pierwszy z nich - nabór indywidualny - rozpoczyna się 10 stycznia i potrwa do 12 lutego. Drugi - instytucjonalny - odbędzie się w lutym i zakończy w kwietniu - poinformowała Olga Kaliszewska z Biura Prasowego Muzeum POLIN.

13 tysięcy wolontariuszy do tej pory

- W akcję Żonkile - od jej początku w roku 2013 - zaangażowało się ponad 13 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy. Bezinteresownie, z potrzeby serca i w poczuciu takiego obowiązku, pomogli przywrócić pamięć o powstaniu w getcie warszawskim - podkreśla Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile.

- Będziemy zaszczyceni mogąc po raz dwunasty zaprosić do współtworzenia akcji Żonkile i wręczenia dwumilionowego żonkila na ulicach Warszawy. Symbolu wspólnej pamięci o pierwszym powstaniu miejskim w okupowanej Europie - zaznaczyła Bojańczyk.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Na stronie polin.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić. Wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (online/zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. Muzeum przygotowało dla uczestników szkolenia, spotkania, spacery tematyczne, a także umowę i certyfikat wolontariusza. Zgłoszenia można przesyłać do 12 lutego 2024 roku. 

PAP/dad