Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.04.2021

Rocznica katastrofy TU-154M. W Smoleńsku i Katyniu zapłoną znicze, odbędzie się msza polowa

Z udziałem polskich dyplomatów, duchowieństwa i Polonii odbędą się w sobotę w Smoleńsku uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu odprawiona zostanie msza polowa.
Posłuchaj
  • Rosja łamie międzynarodowe prawo przetrzymując wrak polskiego samolotu - oświadczył ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski. W przeddzień 11 rocznicy katastrofy smoleńskiej dyplomata w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że władze Rosji nie dotrzymały także obietnicy wzniesienia pomnika w hołdzie ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.
Czytaj także

Uroczystości rozpoczną się w sobotę rano na miejscu katastrofy przy lotnisku Smoleńsk Północny. Delegacja kierowana przez ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego złoży wieńce i zapali znicze pod krzyżem i przy symbolicznej brzozie w miejscu katastrofy. Odmówiona zostanie modlitwa w intencji ofiar tragedii z 10 kwietnia 2020 roku. W ceremonii wezmą udział polscy dyplomaci pracujący w Moskwie, w tym przedstawiciele ataszatu obrony, Policji i Straży Granicznej, dyplomaci działającej w Smoleńsku agencji konsularnej RP oraz polscy duchowni z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Smoleńsku.

Uroczystości w Lesie Katyńskim

W Lesie Katyńskim uroczystości odbędą się na terenie Zespołu Memorialnego. Rozpocznie je złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem prawosławnym i modlitwa w intencji ofiar. Następnie w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji politycznych okresu stalinowskiego, ambasador RP złoży wieniec pod pomnikiem ofiar represji.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym uroczystości rozpocznie uderzenie w dzwon, który znajduje się w części ołtarzowej, w wykopie poniżej poziomu gruntu. Wychodzący stamtąd dźwięk dzwonu symbolizuje prawdę dobywającą się nawet spod ziemi. Po złożeniu wieńców przez delegację ambasady RP w Moskwie rozpocznie się polowa msza święta.

Część ołtarzowa, gdzie odprawiona będzie msza, znajduje się w centrum Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Tworzy ją żeliwna płyta z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej, stojący przed nią stół ofiarny i krzyż widoczny w prześwicie płyty.

Prawosławna modlitwa

Po mszy polowej odmówiona zostanie także prawosławna modlitwa za zmarłych. Uroczystość zakończy zapalenie zniczy na mogiłach Polskiego Cmentarza Wojennego i złożenie kwiatów przy ścianie pamięci.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu zajmuje obszar 1,4 ha. Spoczywa na nim 4421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego - jeńców obozu NKWD w Kozielsku. Nekropolię tworzy sześć dużych grobów zbiorowych i dwie mogiły generałów. Groby są usytuowane po dwóch stronach alei, wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z nazwiskami zamordowanych.


IAR/PAP/dad