Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 02.01.2021

Praktyczna i romantyczna królewna niderlandzka ze Śląska

– Za swoją siedzibę obrała Kamieniec Ząbkowicki, gdzie wybudowała pałac nazwany "śląskim Malborkiem". Miała rozmach i fantazję, ale i gospodarskie oko. Dbała o ludzi zamieszkujących te tereny, fundując m.in. ochronki dla dzieci – opowiadała Anna Popek. 

dwór 1200.jpg
Cathérine Lefèbvre, czyli "pani bez żenady"

Marianna Orańska, która przyszła na świat jako Wilhelmina Frederika Louise Charlotte Marianne, która stała się bohaterką pierwszego w 2021 roku "Programu obyczajowego", to postać zarówno praktyczna i romantyczna. Urodzona na początku XIX wieku, jako 20-latka została wydana za mąż. Związek jednak nie był szczęśliwy.  Uzyskanie rozwodu, o który wystąpiła, nie było proste, a z powodu skandalu obyczajowego mąż zabronił jej przebywać w Prusach dłużej niż dzień i uniemożliwił widywanie dzieci. To dlatego zdecydowała się przenieść na Dolny Śląsk. 


Posłuchaj
03:48 _PR3_AAC 2021_01_02-06-49-56 obyczajowy.mp3 Losy Marianny Orańskiej i jej działalność na Dolnym Śląsku (Program obyczajowy/Trójka)

 

caryca Katarzyna 663.JPG
XVIII wiek – czas upadku obyczajów?

– Tu rozwinęła swoje talenty organizacyjne i biznesowe. Za prywatne pieniądze wybudowała 55-kilometrową drogę z Ząbkowic Śląskich przez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie aż na Przełęcz Płoszczyna. Budowała także drogi lokalne, leśne dukty, łączyła wsie i majątki – wylicza Anna Popek. 

W Stroniu Śląskim założyła kamieniołomy marmuru. Jego eksploatacja trwała aż do lat 90. ubiegłego wieku. Jeden z piękniejszych polskich marmurów nazywają się Biała i Zielona Marianna.


Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu/"Marianna - Królowa Kotliny" - film dokumentalny (2010)

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 2.01.2021
Godzina emisji: 6.49

gs