Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 11.02.2020

"Towarzystwo Niepokornych". Działalność Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu

- Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota", który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów.
Mieczysław Dziemieszkiewicz Rój po środku z pepeszą w dłoniMieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" po środku z pepeszą w dłonibbn.gov.pl

Znaczna część działalności Żołnierzy Wyklętych kojarzona jest przede wszystkim z obszarem polskich kresów wschodnich. A jednak w rzeczywistości Niezłomni działali praktycznie na terenie całej Polski. W Polskim Radiu 24 o partyzantce antykomunistycznej działającej na Mazowszu mówił dr Piotr Oleńczak.

łupaszka 663 free.jpg
69. rocznica śmierci mjr. "Łupaszki". Prof. Niwiński: całą odpowiedzialność wziął na siebie

Mapa działalności Wyklętych na Mazowszu

- Moje podstawowe zadanie w urzędzie wojewódzkim, to opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi, ale też nad pamięcią historyczną, nad polityką historyczną pana wojewody. W tę politykę wpisuje się oczywiście utrwalanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych - przedstawił swoją funkcję Piotr Oleńczak.

Pełnomocnik wojewody ds. kombatantów został zapytany o przygotowywanie mapy związanej z działalnością Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu - przede wszystkim północnym.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dorota Kania opowiada o filmie "Ryngraf": wszystko zaczęło się od prezesa IPN

- Ta mapa już jest utworzona. Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota" (Władysław Grudziński - red.), który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" (Stanisław Kakowski - red.) - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - opowiadał dr Oleńczak.

Korzenie Festiwalu NNW na Mazowszu

Działalność antykomunistycznej partyzantki na terenie Mazowsza stała się także inspiracją do utworzenia Festiwalu Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci. Jak tłumaczył jego dyrektor, od początku chciał, by festiwal odbywał się w miejscu związanym z działalnością Niezłomnych.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – rycerz polskiej niepodległości

- Nasz Festiwal NNW zaczął się właśnie w Ciechanowie. Myślę, że cały duch społeczeństwa Północnego Mazowsza, w którym ja wzrastałem, sprawił, że zacząłem się zajmować tą tematyką. Chciałem, żeby ten festiwal odbywał się w miejscu, które w sposób wyjątkowy - jak ziemia ciechanowska, Północne Mazowsze - jest doświadczone tymi krzywdami wyrządzonymi przez sowiecką władzę - mówił Arkadiusz Gołębiewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Jan Ruman (redaktor naczelny biuletynu IPN), Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor estiwalu NNW), Paweł Nowacki ("Warto rozmawiać")
Gość: dr Piotr Oleńczak (pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów)
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo