Polskie Radio
Section05
Jan Ruman

Dr Marcin Zarzecki o działaniach PFN promujących Polskę za granicą

- Mamy świadomość, że Polska Fundacja Narodowa jest eksperymentem, ufam, że udanym. Zróżnicowanie działań jest niesamowicie trudne zarządczo, wolałbym, żeby Fundacja skoncentrowała się na określonych działaniach, jak produkcje filmowe, sponsoring sportowy czy wspieranie inicjatyw kulturalnych na świecie, tymczasem my realizujemy to wszystko i jeszcze więcej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zarzecki, prezes PFN.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki

"Trzeba uruchomić wyobraźnię". Magdalena Merta o konkursie reportażu radiowego podczas festiwalu NNW

- Doceniam to, że ta prezentacja odbędzie się w ramach tegorocznego festiwalu, zdaję sobie sprawę, że reportaż radiowy trudniej się prezentuje w ramach festiwalu niż film. Trzeba zdyscyplinowanej publiczności (…) która obcuje tylko z tym dźwiękiem, z treściami, które niesie, z tą szczególną ciszą, opowiada o tym, co zyskuje obraz w nas samych, w słuchaczach, tu nic nie jest podane na tacy, trzeba uruchomić wyobraźnię - mówiła Magdalena Mertą, jurorka konkursu reportaży radiowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Towarzystwo niepokornych". Rusza 15. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Wolna Polska w wolnym Świecie" - to hasło tegorocznego Festiwalu NNW, który zaczyna się w przyszłym tygodniu. Skłania do pytań, o czym chcą i o czym opowiadają filmowcy zagraniczni. Jak widzą temat wolności z perspektywy własnych krajów. Festiwal to również debaty, prezentacje o świecie nowych technologii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Towarzystwo niepokornych". Nie tylko Ulmowie - wokół książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów"

- Polakom ratującym, nawet próbującym czy wykazującym jakąkolwiek chęć ratowania, groziła najwyższa z kar, kara śmierci. Polska była jedynym krajem, w którym ta kara praktycznie obowiązywała, gdzie były wykonywane wyroki (…), ta najwyższa z kar groziła choćby za podanie szklanki wody - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stanisławczyk-Żyła, autorka książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Ulmowie Holokaust

"Towarzystwo niepokornych". Zostali na Wschodzie - Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991

W audycji przedstawiamy sylwetki wybitnych Polaków, którzy po zmianie granic świadomie pozostali na Wschodzie. Wielu polskich intelektualistów, duchownych zdecydowało się pozostać na Wschodzie, by krzewić tam polskość i wspierać tych, którzy z różnych powodów nie wyjechali do Polski pojałtańskiej. Gościem audycji był Adam Hlebowicz, historyk, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, autor publikacji "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

Film "Historia jednej zbrodni". Niemcy wobec tragedii rodziny Ulmów

Historia rodziny Ulmów to nie tylko historia polskiej chłopskiej rodziny, która przeniosła codzienną dobroć i życzliwość wobec innych, do rangi heroicznej decyzji o pomocy zagrożonym rodzinom żydowskim w czasach zagłady. To także historia niemieckich oprawców, ich powojennej codziennej bezkarności. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Pilis, reżyser filmu "Historia jednej zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Towarzystwo niepokornych". Aneta Barcik opowiada o dzieciach Polek na przymusowych robotach w Niemczech

Wokalistka Aneta Barcik ćwierć wieku spędziła w Hamburgu, a ostatnio powróciła do ojczyzny. W Niemczech zainteresowała się losami Polaków wywożonych w czasie wojny na przymusowe roboty. W Polskim Radiu 24 opowiedziała o dotyczącym tego tematu projekcie filmowym, który realizuje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM HISTORIA II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman KULTURA

"Towarzystwo Niepokornych". Postać ks. Franciszka Blachnickiego

Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny. Postępowanie w sprawie śmierci ks. Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2005-2006. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 r. Gościem audycji był Jan Pospieszalski, autor scenariusza filmu "Blachnicki. Życie i Światło".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

Warsztaty scenariuszowe Akademii Filmowej Festiwalu NNW

Profesjonalne warsztaty scenariuszowe dla twórców filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej prowadzone przez znakomitych reżyserów i scenarzystów mają miejsce w ramach Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Gościem audycji był Krzysztof Brożek, uczestnik warsztatów, reżyser filmu "Dziedzictwo" opowiadającym o polskim podziemiu niepodległościowym w latach 1939-1955 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Wspieranie wolontariatu to standard w każdej demokracji". Wojciech Kaczmarczyk o działaniach NIW

W audycji rozmawiano o działalności Narodowego Instytutu Wolności oraz o przygotowywanym konkursie "First to help", dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman wolontariat

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

"Walka i represje". Pawłowicz o Polsce po 9 maja 1945 r.

- W Polsce nie było tak radośnie jak na terenach zajętych przez aliantów na Zachodzie, nadal prowadzone były działania zbrojne, szalała bezpieka, dokonywała aresztowań żołnierzy podziemia niepodległościowego, aresztowano ludzi związanych z Armią Krajową, współpracowników Polskiego Państwa Podziemnego. Cały czas trwała walka i stosowano represje - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

Dlaczego zginął ks. Blachnicki? Prof. Żaryn: chciał oddziaływać na młodzież Europy Środkowo-Wschodniej

- Ksiądz Franciszek Blachnicki być może dlatego został zamordowany, że jego dzieła zaczęły obejmować nie tylko młodzież polską, ale wszystko wskazuje na to, że widział także możliwość oddziaływania - idąc śladem papieża Jana Pawła II - na teren Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Franciszek Blachnicki IPN morderstwo księdza Blachnickiego społeczeństwo POLSKA

"Wyroki śmierci zapadły wobec blisko 400 sądzonych". Historyk IPN o działalności sądów doraźnych w PRL

- Badania cały czas trwają, ale w ponad 340 procesach sądy doraźne KBW osądziły ponad 800 osób z czego wyroki śmierci zapadły wobec 363 osób - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN Paweł Wąs. Na początku lutego 1946 r. komuniści utworzyli tzw. sądy na kółkach, których celem było jak najszybsze spacyfikowanie antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 IPN PRL Żołnierze Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman