Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 13.10.2019

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. "Pomógł przeprowadzić Polskę przez morze czerwonego komunizmu"

Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Losy Prymasa Tysiąclecia łączą się ściśle z historycznymi dziejami Polski i innymi wielkimi duchownymi, którzy swoją bohaterską postawą dali świadectwo następnym pokoleniom. Sytuację Kościoła w PRL w Polskim Radiu 24 nakreślili historycy i publicyści.
Posłuchaj
  • 13.10.19 "Studio prasowe. Historycy i publicyści o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego
Czytaj także

Watykan poinformował w czwartek, że zaaprobowany dekret dotyczy cudu uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia. O decyzji tej poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej po środowej audiencji, na której Franciszek przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angela Becciu. Przedłożył on papieżowi do aprobaty dokumentację procesów zakończonych w kongregacji.

Czytaj więcej
Kardynał Stefan Wyszyński 1200.jpg
Tomasz Wiścicki: do beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego potrzeba było czasu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ks. Przemysław Śliwiński: z radością oczekujemy na beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Filip Memches zauważył, że w okresie PRL politycznie dominowała partia, która narzucała Polakom komunistyczny kierat. - Przewaga nad nimi budowała się jednak w sensie duchowym. To ziarno kiełkowało i był wzrost wiary całego narodu. To dosyć istotny aspekt w kontekście posługi kard. Stefana Wyszyńskiego - powiedział. Publicysta podkreślił również, że okres PRL był antropologicznym sporem między Kościołem, a ideologią komunistyczną. - Mieliśmy do czynienia z utopijnym przekonaniem, że byt określa świadomość. Tymczasem chrześcijaństwo widzi człowieka jako istotę wielowymiarową. W tym sensie Kościół po prostu przelicytował komunistów i wpływ na to miał jego duchowy przywódca - stwierdził dziennikarz.

Piotr Grzybowski przypomniał, że w ciężkich okresy historii naszej ojczyzny Kościół był jedynym depozytariuszem wszystkiego co polskie. - Pielęgnował historie, cnoty i rzeczy, które pozwoliły nam dotrwać do niepodległości. Kardynał Stefan Wyszyński miał dokładnie taką samą rolę do spełnienia - ocenił publicysta. Gość PR24 zauważył także, że Prymas Tysiąclecia odbudowywał nasz naród i wiarę. - Mówił o 60-milionowym narodzie, który jest potrzebny, byśmy mogli realnie zaistnieć w realiach powojennej Europy i stawali się coraz mocniejszym państwem - dodał.

"Potrafił żyć w sposób heroiczny"

Dr Ewa Czaczkowska podkreśliła zaś, że kard. Stefan Wyszyński będzie beatyfikowany nie ze względu na znamienite stanowiska, które piastował w swoim życiu. - Zostanie świętym, ponieważ mimo licznych funkcji potrafił żyć w sposób heroiczny i kierował się cnotami chrześcijańskimi - wiarą, nadzieją, miłością, roztropnością, odwagą oraz sprawiedliwością. Potrafił on podejmować niezwykle trudne decyzje mając opozycję wewnątrz i zewnątrz Kościoła, ale także jednocześnie żył w sposób święty. O tym warto pamiętać - mówiła autorka biografii Prymasa Tysiąclecia.

Czytaj więcej
Prymas-Wyszyński_663_364.jpg
Prymas Stefan Wyszyński uwięziony

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Wielka radość dla Kościoła". Abp Gądecki o zatwierdzeniu cudu kard. Wyszyńskiego

Prof. Grzegorz Łęcicki stwierdził, że kard. Stefan Wyszyński "pomógł przeprowadzić Polskę przez morze czerwonego komunizmu". - Rozumiejąc jednocześnie duszę narodu nie krytykował on zwykłej ludowej pobożności. Starał się ją wręcz afirmować i podnieść to na wyższy poziom. Miała być to trampolina do czegoś głębszego - ocenił teolog kultury z UKSW.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 10.06