Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aleksandra Tykarska 29.09.2019

Kawałek Polski na sielskiej Bukowinie

Ze wspomnień jej dawnych mieszkańców wyłania się rajski obraz miejsca, gdzie w zgodzie żyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. A jak dzisiaj wygląda życie na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie?
Posłuchaj
  • Jak się żyje na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Czytaj także

O tym porozmawialiśmy z gościem audycji - prof. Heleną Krasowską z Instytutu Slawistyki PAN, specjalistką od języka i kultury polskich górali z Bukowiny, czyli Górali Czadeckich. Do tego posłuchaliśmy nagrań z Bukowiny dokonanych podczas wyprawy dziennikarzy RCKL w 1996 roku.

 - Książka „Świadectwo zanikającego dziedzictwa” dotyczy wszystkich gwar polskich istniejących na Bukowinie, m.in. Górali Czadeckich, posługujących się gwarą górali bukowińskich. Na małym terytorium, gdzie zamieszkuje 5 tysięcy osób polskiego pochodzenia są trzy rodzaje gwar polskich. Polacy w Czerniowcach w Kocmaniu mówią polszczyzną południowo-wschodnich Kresów. Jest również miejscowość Bulaj niedaleko Suczawy – tam Polacy używają gwary wsi Bulaj z cechami małopolskimi - opowiadała prof. Heleną Krasowską z Instytutu Slawistyki PAN.


Okładka książki "Świadectwo zanikającego dziedzictwa" Okładka książki "Świadectwo zanikającego dziedzictwa"

W audycji także pojawiła się relacja z wystawy „Miasta Litwy, Białorusi, Polski i Ukrainy w XIX wieku na zdjęciach Józefa Czechowicza”, którą można oglądać w Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie.

***

Słuchaczy zapraszamy do dzielenia się ciekawymi wspomnieniami, opowieściami i propozycjami tematów, które uważają Państwo za ważne dla polskiej społeczności na Kresach.

kresy@polskieradio.pl.

SMS: 71151 (koszt SMS-a to 1 zł plus VAT)

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska, Piotr Kędziorek

Gość: prof. Helena Krasowska (Instytut Slawistyki PAN)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 18.10

at/gs