Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 29.10.2019

Kresy Wschodnie i ich związek z rodziną Pileckich

- Całe Kresy mają ogromne znaczenie, a są przez polskie społeczeństwo poniekąd zapomniane. Na ziemiach obecnej Ukrainy, Białorusi i Litwy zamieszkiwali kiedyś nasi narodowi bohaterzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - mówił w audycji "Wieczór z historią" Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP. 
Posłuchaj
  • Kresy Wschodnie i ich związek z rodziną Pileckich (Wieczór z historią/Jedynka)
Czytaj także

Związki rotmistrza Witolda Pileckiego z Kresami 

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku na Kresach Wschodnich. Po rozpoczęciu II wojny światowej zaangażował się w działalność podziemną. Należący do Pileckich majątek Sukurcze był położony około 100 kilometrów na południe od Wilna. Znajdował się w rękach rodziny od XIX wieku, jednak od czasów powstania styczniowego systematycznie popadał w ruinę. - Dworek w Sukurczy, który kupili Pileccy, został totalnie zburzony, ziemia została zaorana. Jedyna rzecz wskazująca na to, że jest to miejsce dworku, to bijące źródełko, które w przeszłości zamierzano sprzedać - zaznaczył Artur Kondrat. 

Co dzisiaj zostało na Kresach Wschodnich po rotmistrzu Pileckim? - Jest grób rodzinny we wsi Krupowo. Pozostał też obraz namalowany przez rotmistrza Pileckiego, który był uzdolniony artystycznie - dodaje gość audycji. 

Przybliżając historię o Kresach 

Organizacje pozarządowe, którymi opiekuje się Artur Kondrat, zajmują się wszystkim, co jest związane z Kresami Wschodnimi, przybliżając historię i pokazując, że właśnie na Kresach urodzili się wybitni ludzie tacy jak Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski. Zawdzięczamy naszym bohaterom narodowym to, że dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce. Instytucje starają się pomagać oraz wspierać rodaków, którzy zostali na Kresach Wschodnich. - Oni byli bardzo mocno skrzywdzeni, bo są obywatelami niechcianego państwa. Przez ponad pół wieku PRL-owskie państwo o nich nie pamiętało i nie chcieli tej części Polski wpisywać w swoje programy. Izolowano tych Polaków, nie udzielano im żadnego wsparcia i to jest bardzo przykre - powiedział gość audycji. 

Skąd się wzięła ogromna chęć niesienia pomocy? Jakie gość programu ma powiązania z Kresami Wschodnimi? Jakie projekty są realizowane? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" z cyklu Twarzą w twarz 

Prowadzi: Lech Makowiecki 

Gość: Artur Kondrat (prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP)

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 23.05

ans