Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 29.04.2021

Parlament Europejski dał zielone światło ws. paszportów covidowych. Ćosić: wybrano mniejsze zło

- Przeważyło przekonanie, że lepiej będzie wprowadzić jeden wspólnotowy system, niż dopuścić do sytuacji, że każdy kraj członkowski decydowałby o wprowadzeniu covidowego paszportu, oraz o tym, jakie informacje znalazłyby się w tym dokumencie. To mogłoby wprowadzić jeszcze większy chaos. Można z tego wyciągnąć wniosek, że wybrano mniejsze zło - mówiła w Polskim Radiu 24 korespondentka TVP w Brukseli Dominika Ćosić.
Posłuchaj
  • Dominika Cosić o paszportach covidowych (Świata pogląd)
Czytaj także

Parlament Europejski poparł wydawanie tak zwanych paszportów szczepionkowych. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy. Dokument, który może być wystawiony w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji, ma on ułatwić poruszanie się po UE.

pandemia koronawirus podróż lotnisko shutter 1200 DimaBerlin.jpg
Paszporty szczepionkowe. Olga Doleśniak-Harczuk: zależy na tym państwom, które żyją z turystyki

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że debata była burzliwa. - Część europosłów wskazywała, że testy na obecność koronawirusa są drogie. Nie każdego stać na to, by wykonywać badanie kilka razy w miesiącu, że uzależnianie od tego możliwości podróżowania nie jest w porządku wobec obywateli. Dlatego rozwiązaniem byłoby wprowadzenie darmowych testów - powiedziała Dominika Ćosić.

Nie zabrakło też innych argumentów. - W niektórych krajach procedura szczepień trwa dłużej i cześć obywateli państw UE może być w związku z tym wykluczona. Są też ludzie, którzy nie mogą być zaszczepieni ze względów medycznych. Trudno nie zgodzić się argumentem, że pomimo logicznego uzasadnienia dla paszportów covidowych, mamy do czynienia z dzieleniem obywateli UE. Jest to też ewidentne uderzenie w swobodę poruszania się - jeden z filarów UE. Przeważyło jednak przekonanie, że lepiej będzie wprowadzić jeden wspólnotowy system, niż dopuścić do sytuacji, że każdy kraj członkowski decydowałby o wprowadzeniu covidowego paszportu, oraz o tym, jakie informacje znalazłyby się w tym dokumencie. To mogłoby wprowadzić jeszcze większy chaos. Można z tego wyciągnąć wniosek, że wybrano mniejsze zło - dodała korespondentka TVP w Brukseli.

Posłuchaj
11:02 PR24_mp3 2021_04_29-16-48-36.mp3 Dominika Ćosić o paszportach covidowych (Świata pogląd)

 

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 głosach przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem dla Rady UE do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE. Porozumienie w tej sprawie ma być zawarte jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Dominika Ćosić (korespondentka TVP w Brukseli)

Data emisji: 29.04.2021

Godz. emisji: 16.48

PR24/tj