Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Aneta Hołówek 22.02.2011

Walka o medale w ojczyźnie nart

W środę w Oslo, stolicy Norwegii - ojczyzny biegów narciarskich, rozpoczną się 48. mistrzostwa świata w konkurencjach klasycznych.
Walka o medale w ojczyźnie nart
Posłuchaj
  • Trener Łukasz Kruczek nie zamierza jednak mówić o szansach naszych zawodników na mistrzostwach w Oslo
  • Podobnie jednak jak trener - skoczek Kamil Stoch nie chce niczego deklarować
  • Prezes Polskiego Związku Narciarskiego - Apoloniusz Tajner o szansach Polaków w Oslo
  • Operacja Oslo rozpoczęta - relacja
Czytaj także

Nazajutrz o pierwszy medal walczyć będzie w sprincie Justyna Kowalczyk, która obok skoczków jest liderką polskiej ekipy.

Oslo kolejny raz organizuje mistrzostwa świata

Do Oslo najlepsi narciarze przyjadą już po raz piąty. Mistrzostwa świata odbyły się tam w 1930, 1966 i 1982 roku, a w 1952 stolica kraju fiordów była gospodarzem igrzysk olimpijskich. Obie imprezy miały miejsce także w innych norweskich miastach - IO w 1994 roku w Lillehammer, a MŚ w 1997 roku w Trondheim.

O tym, jaką potęgą w narciarstwie klasycznym (biegi, skoki i kombinacja norweska) jest Norwegia najlepiej świadczy klasyfikacja medalowa wszech czasów. Sportowcy tego niespełna pięciomilionowego kraju na MŚ wywalczyli ich 346, w tym 127 złotych. Zajmujący drugie miejsce Finowie zdobyli 264.

Polska w tym zestawieniu zajmuje 12. lokatę z 17 medalami. Na ten dorobek składa się: osiem złotych, trzy srebrne i sześć brązowych. W Oslo o kolejne miejsca na podium będzie walczyć 14-osobowa ekipa biało-czerwonych.

Największe nadzieje można wiązać z występami Justyny Kowalczyk i Adama Małysza. Oboje mają już w dorobku medale MŚ. Biegaczka z Kasiny Wielkiej trzy, w tym dwa złote, a skoczek z Wisły pięć, w tym aż cztery z najcenniejszego kruszcu.

Przed dwoma laty w Libercu Kowalczyk była najlepsza w biegu łączonym i na 30 km techniką dowolną, a na 10 km techniką klasyczną zajęła trzecie miejsce. Małysz na podium stał już 10 lat temu w Lahti, kiedy był drugi i sięgnął po pierwszy tytuł mistrza świata. W 2003 roku we włoskim Val di Fiemme był najlepszy w obu konkursach indywidualnych, a kolejne złoto wyskakał cztery lata później w Sapporo.


O medal pokusić się może także jego młodszy kolega Kamil Stoch, który w tym sezonie dwukrotnie triumfował w zawodach Pucharu Świata.

Ministerstwo Sportu i Turystyki zdobycie złotego medalu wyceniło na 32 200 złotych. 25 300 otrzyma srebrny, a 18 400 brązowy medalista.

W Oslo, po ośmiu latach przerwy, w mistrzostwach świata wystartują polscy dwuboiści. Trener Jakub Michalczuk zabiera do Oslo Tomasza Pochwałę i Pawła Słowioka oraz dołączonego do kadry po mistrzostwach Polski w Szczyrku Adama Cieślara. Szkoleniowiec liczy, że umiejętności biało-czerwonych będą się systematycznie poprawiać i podczas igrzysk w Soczi za trzy lata jego podopieczni powalczą o miejsca w czołówce.

Film przygotowany przez organizatorów mistrzostw w Norwegii:

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym Oslo 2011:


skoki narciarskie:
Adam Małysz (KS Wisła Ustronianka),
Kamil Stoch (AZS Zakopane),
Stefan Hula (SS-R LZS Sokół Szczyrk),
Piotr Żyła (KS Wisła Ustronianka),
Tomasz Byrt (KS Wisła Ustronianka).


kombinacja norweska:
Tomasz Pochwała (TS Wisła Zakopane),
Paweł Słowiok (KS Wisła Ustronianka),
Adam Cieślar (KS Wisła Ustronianka)


biegi narciarskie:

kobiety - Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice),
Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin),
Agnieszka Szymańczak (AZS AWF Katowice),
Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne)


mężczyźni - Maciej Kreczmer (LKS Poroniec Poronin),
Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce)


ah, man