Paweł Klocek 08.03.2011

MŚ w biathlonie: Złoto dla Boe, Polacy daleko

Norweg Tarjei Boe zdobył złoty medal w biegu na 20 km podczas mistrzostw świata w biathlonie, które odbywają sie w Chanty-Mansijsku na Syberii. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Maksim Maksimow, a trzecie Austriak Christoph Sumann.
Tarjei BoeTarjei Boe fot. PAP/EPA

Najlepszym z Polaków okazał się debiutujący na MŚ Grzegorz Bril (AZS AWF Katowice), który był 52.

Tuż za podium znalazł się mistrz olimpijski z Vancouver w tej konkurencji, Norweg Emil Hegle Svendsen, który dwukrotnie spudłował i do brązowego medalu zabrakło mu 4,2 s.

Nadal nie wiedzie się jego rodakowi, najbardziej utytułowanemu biathloniście wszech czasów, srebrnemu medaliście ostatnich igrzysk na 20 km, Ole Einarowi Bjoerndalenowi, który we wtorek był szósty.

Aktualny lider Pucharu Świata, 22-letni Boe już po raz czwarty stanął w Chanty-Mansijsku na podium. Zaczął od najwyższego stopnia w sztafecie mieszanej, po czym dwukrotnie pojawił się na najniższym po starcie w sprincie i biegu na dochodzenie. Na 20 km wygrał zdecydowanie i pomimo jednej karnej minuty wyprzedził bezbłędnie strzelającego Maksimowa o 40 sekund.

Srebro MŚ to największy, choć nie pierwszy, sukces w karierze 31-letniego Rosjanina. W 2008 roku wywalczył brązowy medal podczas czempionatu globu w szwedzkim Oestersund także na tym najdłuższym biathlonowym dystansie.

35-letniemu Sumannowi do drugiego miejsca zabrakło 5,5 s. Ten doświadczony zawodnik w ostatnich latach przeżywa drugą młodość. Z ostatnich igrzysk w Kanadzie powrócił z dwoma srebrnymi medalami zdobytymi w sztafecie i biegu na dochodzenie.