Aneta Hołówek 09.03.2011

MŚ w biathlonie: Złoto dla Ekholm

Szwedka Helena Ekholm zdobyła złoty medal w biegu na 15 km podczas mistrzostw świata w biathlonie, które odbywają się w Chanty-Mansijsku na Syberii.
Helena EkholmHelena Ekholm fot.PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Drugie miejsce zajęła Niemka Tina Bachmann, a trzecie Ukrainka Wiktorija Semerenko.
W zawodach startowały cztery Polki. Agnieszka Cyl była 22., Paulina Bobak 23., Monika Hojnisz 60., a Magdalena Gwizdoń 74.

Środowe zawody rozgrywane były w trudnych warunkach. Zawodniczkom doskwierał silny mróz i przede wszystkim porywisty wiatr. Właśnie dlatego na tych zawodach było znacznie więcej niecelnych strzałów niż zazwyczaj. W tych warunkach najlepiej poradziła sobie Ekholm, która złoty medal zawdzięcza bezbłędnemu strzelaniu.

Dzięki temu zwycięstwu Szwedka objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz wywalczyła małą Kryształową Kulę w tej konkurencji (15 km).

Szwedka, zdobywając swój trzeci złoty medal mistrzostw świata (w 2007 roku zwyciężyła w sztafecie, a dwa lata później w biegu pościgowym), miała ponad dwie minuty przewagi nad Bachmann. Niemka wyprzedziła m.in. swoją rodaczkę Magdalenę Neuner. Dwukrotna mistrzyni olimpijska z Vancouver i trzykrotna medalistka tych mistrzostw spudłowała pięciokrotnie i uplasowała się na piątej pozycji.

O trzecie miejsce zaciętą walkę stoczyły Ukrainka Wiktorija Semerenko z Białorusinką Nadieżdą Skardino. Lepsza okazała się ta pierwsza, choć zaliczyła trzy pudła, przy jednym rywalki.