Marcin Nowak 01.12.2012

Polscy skoczkowie znów zawiedli kibiców

Niemiec Severin Freund wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. To jego drugi sukces w sezonie, dzięki czemu został liderem klasyfikacji generalnej. Dawid Kubacki, jedyny z Polaków w serii finałowej, zajął 22. miejsce.
Dawid KubackiDawid Kubacki PAP/Grzegorz Momot
  • Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego o słabych startach polskich skoczków (IAR)

Drugie miejsce zajął Rosjanin Dmitrij Wasiliew, a trzeci był Szwajcar Simon Ammann.
Prowadzący po pierwszej serii Słoweniec Jaka Hvala, po skoku na 97 m spadł na 24. pozycję.
Lokaty pozostałych Polaków: 32. Maciej Kot, 47. Krzysztof Miętus i 48. Piotr Żyła. W czwartkowych eliminacjach odpadł Kamil Stoch.

25-letni Freund odniósł czwarte w karierze i drugie w tym sezonie zwycięstwo pucharowe. W pierwszej serii poszybował na odległość 134,5. W drugiej poprawił się o metr. Bardzo dobrze spisał się inny skoczek niemiecki 17-letni Andreas Wellinger, który ukończył zawody na wysokim, piątym miejscu.
Niespodziewany lider konkursu po pierwszym skoku, rówieśnik Wellingera, Słoweniec Jaka Hvala wyprzedzał o 8,1 pkt późniejszego triumfatora oraz starszego od siebie o osiem lat Austriaka Gregora Schlierenzauera o 9,2 pkt. Hvala, jako jedyny w zawodach, poszybował poza granicę 140 m, uzyskując 141 m.
Kubacki skoczył 127,5 i był 22. Pozycję utrzymał w finale - 116 m. W finałowym skoku Hvala nie wytrzymał napięcia i wylądował na 97 metrze.
W czołowej 30 znalazło się po sześciu zawodników z Austrii i Niemiec, czterech z Norwegii, po trzech z Japonii, Rosji i Słowenii, dwóch Szwajcarów oraz po jednym z Polski, Bułgarii i Finlandii.
Niespodzianką było niezakwalifikowanie się do finału lidera klasyfikacji generalnej PŚ Austriaka Thomasa Morgensterna. Jego los podzieliło także dwóch Norwegów - Anders Jacobsen i jego imiennik Fannemel.
Liderem klasyfikacji generalnej cyklu po 3 z 28 zawodów jest Freund. Zgromadził 215 pkt i wyprzedza o 33 Schlierenzauera oraz o 75 Morgensterna. Najwyżej z czwórki biało-czerwonych, na 32. miejscu z dziewięcioma punktami, plasuje się Dawid Kubacki.