Logo Polskiego Radia
Dwójka
Mariusz Owczarek 02.09.2021

Józef Elsner. "Wykształcił całą generację polskich kompozytorów"

- Był z pochodzenia Niemcem, ale całkowicie identyfikował się z naszą kulturą i ma ogromne zasługi w jej budowaniu. Przez 55 lat działał w Warszawie, w której osiedlił się w roku 1799, jako kompozytor i dyrektor opery, prowadził działalność wydawniczą, recenzencką, nawet naukową, a przede wszystkim pedagogiczną. Można powiedzieć, że wykształcił całą generację polskich kompozytorów wczesnoromantycznych - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj.
Posłuchaj
  • Ewa Siemdaj o III Festiwalu romantycznych kompozycji (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

Posłuchaj
11:38 Wybieram Dwójkę Józef Elsner i Festiwal Romantycznych Kompozycji 2.09.2021.mp3 Ewa Siemdaj o III Festiwalu Romantycznych Kompozycji (Wybieram Dwójkę)

 


GRZEDZINSKI_Tomasz Ritter_1200.jpg
Tomasz Ritter: instrument historyczny jest mniej przewidywalny

"Józef Elsner i jego romantyczni spadkobiercy" - tak brzmi hasło trzeciej odsłony Festiwalu Romantycznych Kompozycji, którego współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia. Podczas trzech dni (3-5.09) usłyszymy koncerty muzyki okresu romantyzmu w wykonaniu wybitnych polskich artystów.

- To są utwory, które bardzo rzadko goszczą na polskich estradach. Były długo nieobecne, a warto je przywracać do obiegu, warto je utrwalać w zbiorowej świadomości, ponieważ są tego warte - opowiadała dyrektor programowa festiwalu Ewa Siemdaj. 

- Józef Elsner wykształcił wielu młodych polskich kompozytorów tamtego okresu, głównie tych urodzonych między rokiem 1800 a 1815. Wśród jego uczniów znaleźli się m.in. Julian Fontana, Józef Stefani - syn Jana Stefaniego, Tomasz Nitecki, Antoni Orłowski, Oskar Kolberg oraz Ignacy Feliks Dobrzyński wyrastający na twórcę, który był najwybitniejszy po Chopinie. Bardzo ważny dla polskiej kultury muzycznej I poł. XIX wieku - mówiła organizatorka wydarzenia. 

Czytaj też:

Festiwal rozpocznie Tomasz Ritter - zwycięzca I. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych z 2018 roku - recitalem fortepianowym zatytułowanym „Wokalne inspiracje”, w którym zaprezentuje repertuar cieszący się dużą popularnością w XIX-wiecznych salonach muzycznych.

4 września w recitalu „Muzyka nocy” Adam Goździewski wykona na fortepianie historycznym nokturny Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Juliana Fontany i Edwarda Wolffa.

Ostatniego dnia festiwalu, w finałowym koncercie „Kameralistyka w mocy brzmienia” usłyszymy utwory o rozbudowanym składzie instrumentalnym, które w salonowym muzykowaniu stanowiły namiastkę koncertów symfonicznych.

Koncerty festiwalowe rejestrowane będą przez Program 2 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Ewa Siemdaj (dyrektor artystyczny III Festiwalu Kompozycji Romantycznych)

Data emisji: 3.09.2021

Godzina emisji: 16.30

mw