Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 23.02.2011

To początek nowej rzeczywistości

- Patrząc na wszystkie kraje Afryki Północnej, i te w których panuje jeszcze względny spokój, i te, w których mamy już do czynienia z wielkimi rozruchami, obserwujemy etap początku budowy nowoczesnych społeczeństw - mówił prof. Jan Milewski, afrykanista.
Protesty w LibiiProtesty w Libiifot. PAP/EPA/SABRI ELMHEDWI

Zdaniem prof. Jana Milewskiego, historyka, politologa ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Warszawskiego etap ten składa się z dwóch obszarów działań: budowania nowoczesnych instytucji państwa, pozwalających na demokratyzację systemu i tworzenia instytucji gospodarczych, pozwalających na rozwijanie i funkcjonowanie gospodarki rynkowej.

Historyk przypomniał postać Gamala Abdela Nasera, pierwszego człowiek który po II wojnie światowej tworzył koncepcję nowoczesnych państw arabskich, zwłaszcza Egiptu. Konspiracyjny Ruch Wolnych Oficerów, wymierzony przeciw monarchii i Brytyjczykom, wyrósł wokół jego osoby latach 50. XX wieku i tworzył pozytywny program nowoczesnego państwa egipskiego.

25 lutego 1954 roku Naser został premierem. - Cokolwiek byśmy powiedzieli o Egipcie za czasu reżimu Nasera, to jednak poziom życia ludności podniósł się wyraźnie. Pierwsze 20-lecie rządów wojskowych w Egipcie przyniosło dość znaczny sukces, później niestety ten system zaczął się przeradzać w bardziej opresyjny - tłumaczył prof. Jan Milewski.

Dlaczego ten system zaczął się wyczerpywać i musiało dojść do jego upadku? Odpowiedź na te pytanie znajdą Państwo w audycji. Aby jej wysłuchać wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

(pg)