Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 10.09.2012

Niepodległość Kosowa jedynie symboliczna

Na przeprowadzonej 17 lutego 2008 sesji parlamentu Kosowa w Prisztinie zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejących związków z Serbią i ogłoszono niepodległość kraju. Państwo zaczęło funkcjonować pod nadzorem Międzynarodowej Grupy Sterującej (ISG), złożonej z przedstawicieli 25 państw. 10 września 2012 grupa zakończyła pracę.

- To raczej zakończenie symboliczne, w Kosowie pozostają bowiem międzynarodowe misje: KFOR, która strzeże bezpieczeństwa i EULEX, pomagająca w budowaniu instytucji państwa prawa. Z konstytucji Kosowa zostanie jedynie wycofana informacja o nadzorowanej niepodległości - wyjaśniła Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Zdaniem gościa Ernesta Zozunia społeczeństwo Kosowa jest coraz bardziej rozczarowane. - Liczono na to, że niepodległość i Unia Europejska rozwiążą wszelkie problemy. Tak się nie stało i po 4,5 roku Kosowo powinno przygotować się na zmianę elit - podkreśliła.

Wszystkim zainteresowanym sytuacją na świecie proponujemy słuchanie trójkowych audycji: "Trzy strony świata" oraz "Raport o stanie świata" >>

Premier Hashim Thaci, który stał się twarzą ruchu niepodległościowego, traci poparcie na skutek oskarżeń o korupcję, nepotyzm, fałszowanie wyborów, a nawet handel narządami. Zdaniem Marty Szpali szansę na zaistnienie ma partia Vetëvendosje (Samostanowienie), która propaguje rezygnację z międzynarodowego doradztwa, przejęcie pełnej odpowiedzialności za kraj i samodzielne decydowanie o przyszłości społeczeństwa.

Jaki problem w Kosowie stanowi klanowość? Czy istnieje szansa, by Serbia uznała Kosowo, jako niepodległe państwo? Dowiesz się słuchając całej rozmowy!

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!