Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 15.10.2012

Jaki los czeka niepodległą Katalonię?

75 procent Katalończyków opowiada się za referendum w sprawie niepodległości regionu. Madryt straszy, że będzie to oznaczało wyrzucenie z Unii Europejskiej.
Katalonia na mapie HiszpaniiKatalonia na mapie HiszpaniiMutxamel/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • "Trzy strony świata" 15 października 2012
Czytaj także

Katalonia to najbogatszy region Hiszpanii. Premier kraju Mariano Rajoy przestrzega, że mały kraj, - nawet o wysokich dochodach - nie będzie się liczył we Wspólnocie Europejskiej. Dodatkowo decydując się na niepodległość Katalonia znajdzie się w prawnej pustce poza UE.

W Brukseli zdecydowana większość polityków deklaruje, że jeśli Katalończycy chcieliby być w Unii to musieli by najpierw dołączyć do państw aspirujących i przejść całą drogę negocjacji, traktatów akcesyjnych. - Nie ma mowy o żadnych ułatwieniach - relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Problematyczne wydaje się także czy Katalonia mogłaby zatrzymać swoją obecną walutę czyli euro. Dodatkowo na członkostwo nowego państwa musiałyby się zgodzić wszystkie kraje Wspólnoty, a Madryt już zapowiada sprzeciw.

Jak ocenia Alexandre Casademunt Monfort z Autonomicznego Uniwersytety w Barcelonie to ironia losu, dlatego że kiedy Hiszpania wchodziła do Wspólnoty w 1986 roku to wprowadzali ją właśnie katalońscy politycy. Jak dodaje region autonomiczny ma swoje nieoficjalne przedstawicielstwo w Barcelonie i funkcjonuje na podobnej zasadzie jak niemieckie landy. Nie ma jednak prawa głosu w sprawach jej dotyczących. Zapytany czy plan zyskania przez Katalonię niepodległości może się powieść odpowiada Łukaszowi Walewskiemu: Polska też przechodziła zmianę reżimu, a przecież mówiono Wam, że się nie uda.