Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 08.04.2013

Margaret Thatcher. Żelazna Dama, która zmieniła Wielką Brytanię

- Margaret Thatcher jest uważana za architekta olbrzymiej zmiany w Wielkiej Brytanii. Opinie na jej temat w Wielkiej Brytanii są skrajne - mówi dr Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Była premier Wielkiej Brytanii, Żelazna Dama, Margaret Thatcher nie żyje. Miała 87 lat.
Margaret ThatcherMargaret Thatcher Fot.: Wikipedia/Margaret Thatcher Foundation
Posłuchaj
  • Margaret Thatcher. Żelazna Dama, która zmieniła Wielką Brytanię (Trzy strony świata/Trójka)
Czytaj także

- Od czasu, gdy Margaret Thatcher doszła do władzy, Wielka Brytania stała się innym krajem - przyznaje dr Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Rozmówca Łukasza Walewskiego zaznacza, że była premier Wielkiej Brytanii dla mieszkańców Wysp nie jest postacią obojętną - przez jednych była nielubiana, czy wręcz znienawidzona, a przez innych adorowana.

Margaret Thatcher przewodziła gabinetowi przez 11 lat i była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku, a także jedyną kobietą, która dowodziła partią rządzącą. Zaczynała jako minister edukacji i wywołała burzę, gdy przestała dofinansowywać bezpłatne mleko w szkołach. Odtąd słowo "oszczędność" stało się jej mottem. Już jako premier zdecydowała się na ograniczanie roli państwa w gospodarce i walkę ze związkami zawodowymi. W ten sposób od jej nazwiska powstał termin ekonomiczny – thatcheryzm, będący w praktyce synonimem liberalizmu.

Z powodu podejścia Thatcher do polityki i gospodarki przylgnąła do niej etykietka "Żelazna Dama". Gdy argentyńskie wojsko wylądowało na Wyspach Falklandzkich, należących do Wielkiej Brytanii, niezwłocznie wysłała flotę wojenną i odbiła Wyspy. W 1989 roku jej popularność zaczęła spadać wraz z rosnącymi stopami procentowymi i podatkami. Przez kryzys wewnątrz partii rok później musiała zrezygnować ze stanowiska.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

- Margaret Thatcher uderzała w stół, ale potrafiła być też pragmatykiem. To podczas jej urzędowania Wielka Brytania zgodziła się na zasadę wspólnego rynku oraz przepływ dóbr i usług na rynku Unii Europejskiej, czego konsekwencją miała być unia walutowa - wyjaśnia dr  Marcin Zaborowski. Dla Brytyjczyków pozostanie symbolem niezależności, indywidualizmu, żelaznej woli i dużej zdolności menadżerskiej.

Co zawdzięczają Żelaznej Damie Brytyjczycy i jak wspominają ją  Henry Kissinger, Michaił Gorbaczow i David Cameron? Posłuchaj całej audycji!
Audycji"Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!