Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 19.06.2013

NATO oddało kontrolę nad Afganistanem. Co dalej?

- Dla Amerykanów jest najważniejsze, by Talibowie odcięli się od Al-Kaidy i żeby Afganistan nie stał się znowu bezpiecznym schronieniem dla Al-Kaidy - mówi Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmusse i prezydent Afganistanu Hamid Karzai  podczas konferencji prasowej,  Kabul, 18.06.2013Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmusse i prezydent Afganistanu Hamid Karzai podczas konferencji prasowej, Kabul, 18.06.2013Fot.: EPA/S. SABAWOON Dostawca: PAP/EPA
Posłuchaj
  • NATO oddało kontrolę nad Afganistanem. Co dalej? (Trzy strony świata/Trójka)
Czytaj także

Afgańczycy przejmują w całości od sił NATO odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. To ostatni etap NATO-wskiej misji w tym kraju. - Udało się zbudować liczne siły policyjne i wojskowe. 350 tys. policjantów i żołnierzy, którzy pilnują bezpieczeństwa w Afganistanie mówi Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Istotnie afgańska armia w ostatnich 6 latach zwiększyła się z 40 tysięcy do 350 tysięcy, ale w miarę przejmowania kolejnych zadań, ponosi coraz więcej strat w ludziach. Dodatkowo musi zmagać się z falą dezercji, przez którą co miesiąc potrzebuje tysięcy nowych rekrutów.

- Oczywiście są obawy, że jedne oddziały są lepiej przygotowane, inne trochę gorzej. Te najlepiej przygotowane, prawdopodobnie w mniejszości, doskonale pełnią swoją rolę i potrafią sobie poradzić - opowiada rozmówca Ernesta Zozunia i zaznacza, że teraz trzeba postawić na dalsze szybkie szkolenie.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

- Brakuje jeszcze tzw. zdolności do prowadzenia samodzielnych operacji, wsparcia lotniczego, helikopterów, zabezpieczenia medycznego. To wszystko przez pewien czas jeszcze ISAF albo wspólnota międzynarodowa będzie musiała zapewniać - ocenia ekspert PISM.

Czy przejęcie w całości od sił NATO odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo dla Afganistanu to początek pokoju, czy nowej wojny?

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(ed)