Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 22.04.2011

Parlament Europejski walczy o zdrowszą żywność

Kraje UE będą mogły zdecydować czy chcą upraw GMO na swoim terenie czy nie.
Parlament Europejski walczy o zdrowszą żywnośćWikimedia Commons/Yann Forget/lic.CC
Posłuchaj
  • Parlament Europejski walczy o zdrowszą żywność
Czytaj także

Bruksela chce dać państwom członkowskim wybór w kwestii upraw żywności modyfikowanej genetycznie. PE chce doprowadzić do tego, by etykiety na opakowaniach były prostsze i łatwiejsze do zrozumienia. Agata Kasprolewicz:

Kraje UE będą mogły zdecydować czy chcą upraw GMO na swoim terenie czy nie.

Corinne Lepage – francuska deputowana: - Zdrowie publiczne i ocena środowiskowa zostały w gestii UE, to jest pewne, ale państwa będą mogły dokonać dalszej oceny środowiskowej. Kolejną zmianą jest zezwolenie państwom na wprowadzenie zakazu, jeśli nie posiadają wystarczających danych do podjęcia decyzji.

Posłanka europejskich liberałów przekonuje, że te przepisy dają większą wolność krajom Unii. Nie wszystkim jednak ten pomysł się podoba.

Christine Gateau z Europejskiej Partii Ludowej: - Mamy rozwiązywać problemy, a nie stwarzać nowe. Ten dokument daje państwom swobodę decyzji na temat GMO, niektóre postanowienia mogłyby kolidować z zasadami rynku wewnętrznego. Uważam, że rolnicy na tym stracą.

Prof. Tomasz Borecki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego: - Problem jest poważniejszy, rezygnując z GMO trudno będzie zaspokoić potrzeby żywieniowe świata. Mówimy „żywność organiczna tylko”. Nie da się tak wyżywić dzisiaj ludzkości. Jeżeli będziemy mieli w sklepie na półce marchewkę za 1 zł, a obok za 10 zł, rzadko kto kupi tę droższą.

GMO to nie jedyne przepisy, związane z żywnością, nad którymi w tym tygodniu pracował PE. Europosłowie rozpatrywali również poprawki do prawa o etykietowaniu żywności. Dziś producenci mogą, wkrótce będą musieli podawać na opakowaniu produktu zawartość energii, węglowodanów, cukru, soli czy tłuszczu. Także…

Renate Sommer – niemiecka europosłanka: - Przejrzyste i łatwe do znalezienia dane odnośnie alergenów, gdyż coraz więcej ludzi cierpi na alergie spożywcze.

Wymagane też będą informacje na temat państwa pochodzenia. To na pewno dobra wiadomość dla obrońców praw zwierząt.

Karl Schritter - szwedzki europoseł: - Konsumenci nie chcą długiego transportu zwierząt. Jeśli zwierze przyszło na świat w jednym kraju, było hodowane w innym, a poddane rzezi w jeszcze innym, wiemy, że cierpiało podwójnie.

Andrzej Gantner dyrektor Polskie Federacji Producentów Żywności: - Obowiązek umieszczania tylu nowych informacji niepokoi producentów. Trzeba będzie zwiększyć opakowania, będą podwyżki.

Jedno jest pewne – zdrowie kosztuje, a o tym czy warto w nie inwestować, posłowie zadecydują podczas czerwcowej sesji PE.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- We wtorek Komisja Spraw Gospodarczych PE przyjęła pakiet 6 projektów ustaw, mających zapewnić stabilność w Europie. Proponowane zmiany mają umożliwić szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów gospodarczych, a także lepszy nadzór nad polityką budżetową państw UE.

- PE zatwierdził pomoc dla kilku polskich powiatów, dotkniętych wzrostem bezrobocia; 453 tysiące euro dostaną powiaty: stalowowolski, tarnobrzeski i niżański.

- Eurodeputowani chcą odświeżyć zasady wyborów do Parlamentu, które nie zmieniły się od roku 1979. Zmiany zakładają dodatkowych 25 posłów, którzy nie byliby wybierani w ramach wyborów krajowych, ale z jednej, wspólnej dla całej Unii, eurolisty. Projekt poparła w tym tygodniu Komisja Spraw Konstytucyjnych.

Czy wiesz, że...

Liczba gwiazd na fladze UE nie jest związana z liczbą państw członkowskich. Gwiazd jest 12, ponieważ liczba 12 jest symbolem doskonałości, pełni i jedności.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Co oznacza skrót GMO w języku polskim?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Paweł Motyka z Ptaszkowej i Stanisław Banek z Czutca.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl