Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 29.04.2011

Eurodeputowani podejmują walkę z kryzysem

Pakiet sześciu projektów dotyczących zarządzania gospodarką ma zapewnić stabilność w Europie.
Eurodeputowani podejmują walkę z kryzysemEast News
Posłuchaj
  • Eurodeputowani podejmują walkę z kryzysem


Eurodeputowani podejmują walkę z kryzysem. Komisja Spraw Gospodarczych Parlamentu Europejskiego przyjęła pakiet sześciu projektów dotyczących zarządzania gospodarką. Dokument ma zapewnić stabilność w Europie. O tym Agata Kasprolewicz:

Grecja, Irlandia i Portugalia - te trzy państwa stoją na skraju bankructwa. Kryzys zadłużenia grozi zaś całej strefie euro.
W odpowiedzi na tę trudną sytuację, europosłowie chcą wprowadzić surowszą dyscyplinę budżetową dla 27 krajów Unii Europejskiej. Aby zapobiec kolejnym upadkom chcą wprowadzić automatyczne sankcje dla państw ze zbyt dużym deficytem i ze zbyt wysokimi długami. Chcą także wzmocnić rolę Komisji Europejskiej w nadzorowaniu deficytów budżetowych.

Corien Wortmann-Kool z Europejskiej Partii Ludowej: - Wprowadziliśmy system odwrotnej większości kwalifikowanej, aby Rada nie mogła łatwo odrzucić opinii i zaleceń Komisji.

Kraje, które zostaną złapane na podawaniu nieprawdziwych informacji na temat swoich finansów, będą musiały się liczyć z karą - pół procent ich PKB.

Sylvie Goulard z Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy: - Przewidziane są sankcje dla państw członkowskich, które celowo przesyłają fałszywe informacje partnerom. To normalne, że odpowiedź będzie surowa.

Wynik rozczarował jednak socjalistów i zielonych – uważają, że Parlament Europejski zbytnio skupia się na ograniczeniu wydatków, a zbyt mało na inwestycjach, które mogłyby pomóc w ożywieniu gospodarki.

Philippe Lamberts z Partii Zielonych: - Jeśli chodzi o Pakt Stabilności i Rozwoju, to mamy narzędzie ideologiczne, którego celem jest redukcja rozmiaru państwa. Ma ono zwiększyć wydatki bez zwiększenia przychodów. Brak równowagi był tak znaczny, że nie mogliśmy głosować "za".

Parlament Europejski rozpocznie teraz negocjacje z rządami państw członkowskich.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Unijne instytucje nie są wystarczająco przejrzyste - podkreślali eurodeputowani na wysłuchaniu publicznym, poświęconym dostępności do dokumentów Unii Europejskiej, zorganizowanym przez Komisję Wolności Obywatelskich PE. "Łatwy dostęp do tych dokumentów to podstawa demokracji" - argumentował brytyjski deputowany Michael Cashman z Sojuszu Socjalistów i Demokratów, autor sprawozdania Parlamentu na ten temat.

- Zjednoczenie Europy nie będzie pełne bez Bałkanów Zachodnich - przekonywali uczestnicy spotkania w Parlamencie Europejskim, poświęconego przyszłości tego regionu. Wśród gości byli, oprócz deputowanych, także parlamentarzyści krajowi i bałkańscy politycy. Przewodniczący PE - Jerzy Buzek, który przewodniczył posiedzeniu, podkreślał, że choć droga do UE może być trudna i długa, to unijne członkostwo jest tego warte.

- Parlament Europejski bierze pod lupę soki owocowe. Ich spożycie w UE dwukrotnie wzrosło w ostatnich dwudziestu latach. Jednak mogą wcale nie być tak zdrowe jak nam mówiono. Deputowani chcą poprawić standardy produkcji soków i pomóc konsumentom w wyborze zdrowszych produktów.

- Ostatnie wydarzenia w Libii pokazały jak bardzo przenikają się działania wojskowe z humanitarnymi. Czy tak powinno być? Jak rozgraniczać te dwa rodzaje pomocy - na te pytania szukali odpowiedzi eurodeputowani i eksperci podczas wysłuchania publicznego zorganizowanego w Parlamencie Europejskim. Eksperci ostrzegali przed upolitycznianiem pomocy humanitarnej i nawoływali do lepszej koordynacji działań pomiędzy wojskiem a organizacjami pozarządowymi.

- Parlament Europejski objął patronatem konferencję "Inwestycje w polski sektor energetyczny", która odbędzie się w dniach 11-12 maja. Podczas imprezy zostaną wręczone statuetki "Lider Czystych Technologii w Energetyce". Ich pierwszymi laureatami, w roku 2010, byli prof. Jerzy Buzek i prof. Marek Ściążko.

Czy wiesz, że...

Euro jest oficjalną walutą również w krajach znajdujących się poza UE. Do krajów nie będących w Unii Europejskiej, a używających euro jako oficjalnego środka płatniczego należą: Kosowo, Czarnogóra, Andora, Monako, Watykan i San Marino.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Który kraj Unii Europejskiej, oprócz Irlandii i Portugalii, znajduje się w najtrudniejszej sytuacji gospodarczej?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Katarzyna Kozłowska z Krakowa i Adam Zych z Wrocławia. Gratulujemy!

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl