Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 03.06.2011

Redukcja CO2 w Europie

Do 2050 roku emisja dwutlenku węgla w UE ma zostać obniżona o 80%.
Redukcja CO2 w Europie
Posłuchaj
  • Redukcja CO2 w Europie

Komisja Europejska postawiła państwom Unii ambitny cel - do 2050 roku emisja dwutlenku węgla ma zostać obniżona o 80 procent. Aby ten cel osiągnąć należy poprawić wydajność energetyczną i zwiększyć udział energii odnawialnej. Pierwszym etapem na tej drodze ma być redukcja emisji o 20, a może nawet o 30 procent do 2020 roku. Czy 30-procentowa redukcja CO2 jest możliwa? To sprawdzała Agnieszka Jas:

Nie o 20, ale o 30 procent możemy zredukować emisję dwutlenku węgla do 2020 roku - uważa przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego Jo Leinen.

Jo Leinen: - Przy czym ta obniżka przewiduje zmniejszenie o 25 procent emisji wewnątrz Unii Europejskiej. Dodatkowe 5 procent to są oszczędności związane z wykorzystaniem mechanizmu czystego rozwoju. Ten mechanizm protokołu z Kioto przewiduje, że firmy unijne mogą inwestować w krajach rozwijających się, na które nie są nałożone limity. Dzięki temu każde państwo inwestujące otrzymuje jednostki redukcji emisji.

Te jednostki są wliczane do ogólnego poziomu redukcji emisji. Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej - Andrzeja Gałażewskiego - nie jest możliwe, aby Polska zredukowała emisje o 30 procent.

Andrzej Gałażewski: - To nie jest tylko w Polsce problem, ponieważ kraje zachodnie, które mają energetykę i przemysł oparty na energii atomowej, a także na gazie, nie mają już zbyt dużych zdolności do redukcji. Zdolności redukcyjne Unii Europejskiej nie są aż tak duże.

Największy problem ze znaczną redukcją emisji mają kraje, w których podstawowym źródłem energii jest węgiel. W Polsce - jak wynika z danych ministerstwa gospodarki - z tego surowca produkowane jest 93 procent energii. Najwięcej emisji CO2 pochodzi z transportu, przemysłu i rolnictwa.

Jo Leinen: - Rolnictwo powoduje 12 procent emisji dwutlenku węgla. W związku z tym, reforma Wspólnej Polityki Rolnej przewiduje między innymi mniejsze nakłady energetyczne i ograniczenie wykorzystania chemikaliów w produkcji rolnej.

Pakiet klimatyczno-energetyczny zakłada, że do 2020 r. państwa Unii Europejskiej mają o 20 proc. zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, o 20 poprawić efektywność energetyczną i o 20 zwiększyć udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Uwolnienie więźniów politycznych powinno być warunkiem jakichkolwiek rozmów z reżimem białoruskim – apelowali w Parlamencie Europejskim przedstawiciele opozycji na Białorusi.
- Euro-posłowie zajmą się sytuacją w UE w związku z rosnącą liczbą zachorowań wywołanych bakterią Ecoli.
- Euro-posłowie zaproponowali stworzenie osobnej kategorii regionów tak, aby nadal wspierać finansowo te, które w ostatnim czasie wzbogaciły się i w nowym unijnym budżecie straciłyby prawo do funduszy.

Czy wiesz, że...

W PE w Strasburgu jest stoisko ze znaczkami i kopertami upamiętniającymi kluczowe wydarzenia z życia instytucji Unii Europejskiej, a istnieje od 1946 roku.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Ile procent emisji CO2 pochodzi z rolnictwa?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Zofia Kosiek z Jasła i Danuta Stalkowska z Pucka. Gratulujemy!

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl